سناتور آمریکایی: همکاران سابق ما در افغانستان در معرض خطر جدی قرار دارند

جان کربی: تعهد ما در برابر همکاران پیشین آمریکا در افغانستان پایان نیافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جین شاهین، عضو مجلس سنای آمریکا، از تعقیب همکاران نیروهای این کشور توسط طالبان در افغانستان خبر داد و نوشت آنها در معرض «خطر جدی» قرار دارند.

این سناتور آمریکایی، پنح‌شنبه 24 حوت/اسفند، در صفحه اجتماعی «ایکس» خود نوشت، : «ما باید به متحدان خود در افغانستان کمک و به وعده‌ خود به آن‌ها عمل کنیم.»

او افزود، مأموریت ایالات متحده طی دو دهه گذشته به متحدان قابل اعتماد افغانستانی متکی بود و آنها شانه‌به‌شانه در کنار نیروهای آمریکایی ایستاده بودند.

شاهین علاوه کرد، آمریکا قول داده است از متحدان خود محافظت کند: «همانطور که آن‌ها از ما محافظت کردند»

این سناتور دلیل موافقت با صدور 20 هزار ویزای ویژه مهاجرت به شهروندان افغانستان در مجلس سنا را همین امر عنوان کرد و تاکید کرد که اکنون برای تصویب نهایی آن تلاش خواهد کرد.

پیش‌ از این خبرگزاری «رویترز» در گزارشی نوشته بود که برنامه صدور ویزای ویژه مهاجرت ایالات متحده برای شهروندان افغانستان در معرض نابودی قرار دارد و ممکن است تا پایان سال جاری متوقف شود.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، پنج‌شنبه شب 24 حوت، در یک نشست خبری گفت با آن‌که جنگ این کشور در افغانستان پایان یافته است، اما تعهد واشینگتن در قبال همکاران پیشین و کسانی که در دو دهه جنگ آن‌ها را کمک کرده‌اند پایان نیافته است.

کربی افزود، کاخ سفید خواستار افزایش ویزای ویژه مهاجرتی برای افغانستانی‌های واجد شرایط از کانگرس (کنگره) این کشور شده است.

ایالات متحده همچنان خواستار صدور 20 هزار ویزای ویژه مهاجرت دیگر برای شهروندان آسیب‌پذیر افغانستانی شده‌ است که مورد تائید مجلس سنا قرار گرفته اما با مخالفت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان از تصویب باز ماند.

بر بنیاد اظهارات او، 7 هزار ویزای ویژه باقی‌مانده تا ماه اوت سال جاری به پایان می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید