نگرانی نهاد گزارشگران بدون مرز از وضعیت زنان خبرنگار در افغانستان

دانمارک خواستار حمایت جامعه جهانی از خبرنگاران زن در افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارشگران بدون مرز (RSF) با نشر بیانیه‌ای از افزایش نگران‌کننده محدودیت‌های اعمال شده بر خبرنگاران در افغانستان خبر داد.

در بیانیه این نهاد که چهارشنبه 23 حوت/اسفند نشر شد، آمده است: «گزارشگران بدون‌مرز نسبت به دستورات اقتدارگرایانه در مورد پوشش زنان خبرنگار، محدودیت در دسترسی زنان به رسانه‌های سمعی و بصری و ممنوعیت فیلمبرداری یا عکسبرداری از مقامات طالبان، نگران است.»

در بیانیه آمده است: «سرکوب رسانه‌ها در افغانستان همچنان تشدید می‌شود. والی قندهار در جنوب کشور، فیلم ویدیویی رهبران محلی طالبان را ممنوع کرده است. رئیس پلیس ولایت خوست در شرق این کشور تماس زنان را در حین پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی ممنوع کرده است. طالبان محدودیت‌ها بر پوشش زنان روزنامه‌نگار را تشدید کرده و به آنها دستور داده که فقط لباس سیاه بپوشند.»

در همین راستا دانمارک خواستار حمایت جامعه جهانی از خبرنگاران زن در افغانستان شد.

از سوی دیگر، نمایندگی دائمی دانمارک در سازمان ملل متحد، از برگزاری نشستی درباره وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان خبر داده و اعلام کرد که اشتراک‌کنندگان در این نشست خواستار حمایت جامعه جهانی از خبرنگاران زن در افغانستان شده‌اند.

نمایندگی دائمی دانمارک در سازمان ملل در نشستی که روز سه‌شنبه 22 حوت/اسفند در دفتر این سازمان برگزار شد، درباره وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان ابراز نگرانی کرده و تاکید کرد که «خبرنگاران زن در افغانستان همه‌روزه در برابر ظلم مقاومت می‌کنند و جان خود را برای تولید محتوای رسانه‌ای به خطر می‌اندازند.»

با تسلط مجدد طالبان بر افغانستان، پس از خروج ناگهانی نیروهای غربی از این کشور، این گروه محدودیت‌های زیادی را بر رسانه‌ها وضع کرد. طالبان همچنین ده‌ها خبرنگار را بازداشت و شکنجه کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید