جوزپ بورل: در افغانستان آپارتاید جنسیتی وجود دارد

رئیس اجرایی بخش زنان سازمان ملل متحد گفته است که افغانستان نمونه بزرگ‌ترین بحران نقض حقوق زنان در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشری در افغانستان گفت که در این کشور «آپارتاید جنسیتی» وجود دارد.

بورل، سه‌شنبه 22 حوت (اسفند)، در نشست سالانه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره همکاری این سازمان با اتحادیه اروپا گفت: «به نظر می‌رسد که افغانستان فراموش شده است».

بر بنیاد اظهارات او وضعیت انسانی، سیاسی، اقتصادی و حقوق بشری در افغانستان نگران‌کننده است و آپارتاید جنسیتی که در این کشور وجود دارد را نمی‌توان تحمل کرد.

او تاکید کرد که قطعنامه 2721 شورای امنیت سازمان ملل باید در افغانستان اجرا شود و برای اجرای این قطعنامه به فشار و تعامل نیاز است.

در این قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است که در مشورت با شورای امنیت، بازیگران و ذی‌نفعان مرتبط به افغانستان، یک نماینده ویژه با تخصص قوی در مورد حقوق بشر و جنسیت در افغانستان تعیین کند.

این اظهارات بورل در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز فعالان حقوق زن در این کشور بارها خواستار به‌رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی از سوی جامعه جهانی شده است.

از سویی دیگر سیما باهوس، رئیس اجرایی بخش زنان سازمان ملل متحد در دیدار با برخی از فعالان حقوق زن گفته است باید فضا برای برای مشارکت زنان در تمام عرصه‌ها باز شود.

او در صفحه «ایکس» خود نوشت، افغانستان نمونه بزرگ‌ترین بحران نقض حقوق زنان در جهان است.

پیش‌تر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اظهاراتی گفت طالبان بیش از 50 فرمان برای سرکوب حقوق زنان در افغانستان صادر کرده است.

همچنان «ائتلاف برای حقوق بشر در افغانستان» متشکل از 9 سازمان ضمن درخواست رسیدگی جامعه جهانی به مشکلات و محدودیت‌ها علیه زنان کشورشان، برای تشکیل دادگاه‌های بین‌المللی برای محاکمه عاملان جنایات علیه زنان فراخوان داده است.

این در حالی است که طالبان پس از به‌دست گرفتن قدرت در کشور، بدون توجه به هشدار جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری محدودیت‌های گسترده‌ای را علیه زنان وضع کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید