گوترش: طالبان بیش از 50 فرمان علیه زنان در افغانستان صادر کرده است

گوترش: خودکامه‌ها و پوپولیست‌ها به آزادی زنان حمله می‌کنند و باید بودجه و سیاست‌ برای بهبود وضعیت زنان دنبال شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اظهاراتی گفت طالبان بیش از 50 فرمان برای سرکوب حقوق زنان در افغانستان صادر کرده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه 21 حوت (اسفند)، در شصت‌وهشتمین اجلاس کمیسیون مقام زن سازمان ملل گفت، دنیای ما روزهای پر تلاطمی را می‌گذراند و زنان ضربه‌های سخت را متحمل می‌شوند.

او با تاکید بر بهبود وضعیت زنان، به‌ویژه در کشورهای در حال درگیری علاوه کرد، خودکامه‌ها و پوپولیست‌ها به آزادی زنان حمله می‌کنند و باید بودجه‌ و سیاست‌ برای بهبود وضعیت زنان دنبال شوند.

این در حالی است که طالبان پس از به‌دست گرفتن قدرت در کشور، بدون توجه به خواست‌های جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری محدودیت‌های گسترده‌ای را علیه زنان وضع کرده است.

در همین راستا دفتر زنان سازمان ملل، یک‌شنبه 20 حوت، در صفحه «ایکس» خود نوشته بود، محدودیت‌ها علیه زنان در افغانستان عادی‌سازی می‌شود.

پیش‌تر، «ائتلاف برای حقوق بشر در افغانستان» متشکل از 9 سازمان ضمن درخواست رسیدگی جامعه جهانی به مشکلات و محدودیت‌ها علیه زنان کشورشان، برای تشکیل دادگاه‌های بین‌المللی برای محاکمه عاملان جنایات علیه زنان فراخوان داد.

این ائتلاف که شامل سازمان عفو بین‌الملل، دیدبان حقوق بشر، سازمان منع شکنجه و فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر نیز می‌شود جمعه 18 حوت (اسفند)، به مناسبت روز جهانی زن، در بیانیه‌ای گفت که حملات سرکوب‌گرایانه و فزاینده طالبان پس از تسلط این گروه بر افغانستان، منجر به بحران عمیق و وخامت وضعیت شده است.

نشست کمیسیون مقام زن سازمان ملل، بزرگ‌ترین گردهمایی جهانی در مورد وضعیت زنان است که هر سال در مجمع عمومی این سازمان در نیویورک برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید