فرمانده «سنتکام»: عدم تمایل طالبان برای مهار گروه‌های تروریستی تهدیدی علیه منطقه است

گروه تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) تهدید برای آسیای جنوبی، به‌ویژه پاکستان است و طالبان افغانستان علاقه چندانی به اقدام علیه تحریک طالبان پاکستانی نشان نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» طی اظهاراتی گفت که «بی‌توجهی» طالبان افغانستان برای مبارزه با گروه‌های «تروریستی» تهدیدی علیه منطقه بخصوص آسیای مرکزی و جنوبی به شمار می‌رود.

به گزارش «اکسپرس تریبون»، کوریلا یکشنبه 20 حوت /اسفند در نشستی در مجلس سنای آمریکا گفت: «ناتوانی یا بی‌میلی طالبان برای مهار گروه‌های تروریستی، آسیای جنوبی و مرکزی را بی‌ثبات خواهد کرد».

او در این نشست گفته است، تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) تهدید برای آسیای جنوبی، به‌ویژه پاکستان است و «طالبان افغانستان علاقه چندانی به اقدام علیه تحریک طالبان پاکستانی نشان نداده‌اند.

به گفته او، بعید است که طالبان افغانستان این رویکرد خود را تغییر دهند.

کوریلا افزود: «وجود پناهگاه‌های امن گروه‌های شبه‌نظامی افراطی در افغانستان، می‌تواند منازعات منطقه‌ای را به دنبال داشته باشد.»

فرمانده سنتکام همچنان گفت: «شبه‌نظامیان افراطی در سال 2023، دو هزار و 300 پاکستانی را کشته‌اند و طالبان پاکستانی 881 حمله در مناطق مختلف این کشور انجام داده که بالاترین میزان حملات ضد‌امنیتی در طی پنج سال گذشته در پاکستان است.»

او افزود: «این گروه‌ها از شرایط بد اقتصادی و حکومت‌داری ضعیف در افغانستان، برای سربازگیری و آموزش اعضای‌شان استفاده کرده‌ و اکنون تعداد [آنها] در حال افزایش است.»

در گزارش «اکسپرس تربیون» آمده است، از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، حملات تحریک طالبان پاکستانی در خاک پاکستان افزایش یافته است.

گروه‌های طالبان افغانستان و تحریک طالبان پاکستان تا اکنون درباره این اظهارات فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده اظهارنظری نکرده‌اند.
این در حالی است که طی یک هفته گذشته دو انفجار در پاکستان رخ داد.

خبرگزاری پاکستان «جیونیوز»، روز یک‌شنبه 20 حوت/ اسفند گزارش داد که یک انفجار در نزدیکی بازار «بورد پیشاور» به وقوع پیوست که در پی آن 2 نفر کشته و یک تن دیگر زخمی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید