عفو بین‌الملل خواستار آزادی صدیقی و دو کنشگر آموزش از زندان طالبان شد

در بیانیه این سازمان آمده است: «منیژه صدیقی، مدافع زن حقوق بشر و فعالان آموزش احمد فهیم عظیمی و صدیق الله افغان خودسرانه بازداشت شده‌اند و طالبان به‌رغم نداشتن هیچ مدرکی علیه آنها از آزادی‌شان خودداری می‌کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل یک بار دیگر با نشر بیانیه‌ای، خواستار آزادی منیژه صدیقی فعال حقوق زن و احمد فهیم عظیمی و صدیق‌الله افغان دو کنشگر آموزش از زندان طالبان در افغانستان شد.

عفو بین‌الملل دوشنبه 21 حوت /اسفند با نشر بیانیه‌ای در «ایکس» نوشت، طالبان این سه نفر را به گونه‌ای «خودسرانه» بازداشت کرده است.

در بیانیه این سازمان نوشته شده است: «منیژه صدیقی، مدافع زن حقوق بشر و فعالان آموزش احمد فهیم عظیمی و صدیق الله افغان خودسرانه بازداشت شده‌اند و طالبان به‌رغم نداشتن هیچ مدرکی علیه آنها از آزادی‌شان خودداری می‌کند.»

عفو بین‌الملل خواستار همکاری با این سازمان در کارزار آن برای آزادی این سه تن شده و همچنان خواستار رهایی فوری و بدون قید و شرط آنان شد.

سازمان عفو بین‌الملل و سازمان‌های حقوق بشری دیگر به شمول سازمان ملل قبل از این چندین بار خواستار آزادی فعالان از زندان طالبان شدند اما طالبان پاسخی به این سازمان‌ها نداده است.

این در حالی است که ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشستی هفته گذشته از کشورها خواست هر گونه برقراری روابط با طالبان را به رعایت حقوق بشر مشروط کنند.

از سوی دیگر، موسسه «جورج تاون» که در عرصه حقوق زنان، صلح و امنیت فعالیت می‌کند، پس از یک تحقیق، کشورها را بر اساس امنیت برای زنان رده‌بندی کرده و افغانستان را ناامن‌ترین کشور جهان برای زنان اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید