آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا: مخالفان مسلح طالبان «رهبری قوی» و حمایت خارجی ندارند

آمریکا: شاخه خراسان گروه «داعش» با هدف قرار دادن منافع سایر کشورها در افغانستان در پی تضعیف مشروعیت طالبان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

«ارزیابی سالانه تهدیدها علیه امنیت ملی آمریکا» حاکی است که طالبان با سرکوب نیروهای مخالف در افغانستان قدرت خود را در این کشور تقویت کرده است.

در گزارش ارزیابی سالانه که دوشنبه 21 حوت (اسفند)، منتشر شد، آمده است، چشم‌انداز مقاومت تهدید آمیز علیه طالبان ضعیف است؛ چرا که بسیاری از شهروندان کشور از جنگ و انتقام‌جویی طالبان خسته‌ هستند.»

بر بنیاد این گزارش، نیروهای مسلح مخالف طالبان فاقد «رهبری قوی» و حمایت خارجی‌ هستند.

در گزارش آمده است، یافته‌های آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده نشان می‌دهد که طالبان بدون رسیدگی به بحران بشری جاری و ضعف‌های اقتصادی، «به اولویت‌ اجرای حکومت دینی ادامه خواهد داد.»

گزارش افزوده است طالبان به تطبیق اقدامات محدود کننده، سرکوب اعتراضات و جلوگیری از حضور زنان در نهادهای نیز تحصیلی ادامه خواهد داد.

ایالات متحده علاوه کرده است، قدرت‌های منطقه در تلاش‌ هستند با طالبان تعاملات دوجانبه را گسترش دهند، اما تمرکز آنها این است که مشکلات افغانستان به داخل این کشور محدود بماند و برای به‌رسمیت شناختن این گروه نیز با احتیاط عمل خواهند کرد.

به گزارش آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا، شاخه خراسان گروه «داعش» با هدف قراردادن منافع کشوهاری دیگر در افغانستان در پی تضعیف مشروعیت طالبان است.

این در حالی است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در کشور، «جبهه مقاومت ملی»، «جبهه آزادی» و برخی گروه‌های دیگر مقاومت مسلحانه علیه طالبان را آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید