«روز جهانی زن»؛ افغانستان ناامن‌ترین کشور جهان برای زنان شناخته شد

در این رده‌بندی، دانمارک در صدر 10 کشوری است که بیشترین امنیت را برای زنان در جهان دارند و پس از آن سویس، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، ایسلند، نروژ، اتریش، هلند و نیوزلند کشورهای امنی برای زنان اعلام شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موسسه «جورج تاون» که در عرصه حقوق زنان، صلح و امنیت فعالیت می‌کند، پس از یک تحقیق، کشورها را بر اساس امنیت برای زنان رده‌بندی کرده است.

بر اساس رده‌بندی این موسسه، افغانستان با کسب 0.286 امتیاز، ناامن‌ترین کشور جهان برای زنان به شمار می‌رود.

در این رده‌بندی، دانمارک در صدر 10 کشوری است که بیشترین امنیت را برای زنان در جهان دارند و پس از آن سویس، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، ایسلند، نروژ، اتریش، هلند و نیوزلند کشورهای امن برای زنان هستند.

در ترتیب لیست ده کشوری که در زمره ناامن‌ترین کشورها برای زنان اعلام شدند، پس از افغانستان نام کشورهای یمن، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو، سودان جنوبی، بوروندی، سوریه، اسواتینی، سومالی و عراق قرار دارند.

بیانیه یوناما به مناسبت روز جهانی زن

از سوی دیگر، روزا اوتنبایوا رئیس هیئت معاونت سازمان ملل‌ متحد در افغانستان (یوناما) در روز جهانی زن جمعه 18 حوت (اسفند) گفت که به سیاست سرکوب زنان و دختران در افغانستان باید پایان داده شود، در غیر این صورت، این کشور به سوی فقر و انزوای بیشتری خواهد رفت.

رئیس یوناما در بیانیه‌ای مجددا از حکومت طالبان خواست که به محدودیت‌ها علیه زنان و دختران پایان دهد تا از فقر و انزوای بیشتری افغانستان جلوگیری شود.

به گفته‌ رئیس یوناما، در حالی‌ که باید روی زنان سرمایه‌گذاری صورت گیرد و تلاش‌ها برای دستیابی به اهداف بیشتر انجام شود، اما در افغانستان برعکس آن عملی می‌شود.

او گفت: «جای اندوه است که دقیقا برعکس آن را در افغانستان می‌بینیم: «یک سرمایه‌گذاری منفی فاجعه‌بار و عمدی که صدمات شدیدی بر زنان و دختران وارد می‌کند و تنها باعث ایجاد مانع بر سر راه صلح و رفاه می‌گردد.»

یوناما ابراز نگرانی کرد که سیاست سرکوب اعمال شده از سوی طالبان، زنان را به‌دلیل ترس از بازداشت‌های خودسرانه به انزوای بیشتر سوق می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید