ائتلاف سازمان‌های حقوق بشری افغانستان خواستار محاکمه عاملان جنایت علیه زنان شدند

نُه سازمان حقوق بشری: دادگاه‌های بین‌المللی عاملان جنایت علیه زنان در افغانستان را پاسخگو بسازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«ائتلاف برای حقوق بشر در افغانستان» متشکل از 9 سازمان ضمن درخواست رسیدگی جامعه جهانی به مشکلات و محدودیت‌ها علیه زنان کشورشان، برای تشکیل دادگاه‌های بین‌المللی برای محاکمه عاملان جنایات علیه زنان فراخوان داد.

این ائتلاف که شامل سازمان عفو بین‌الملل، دیدبان حقوق بشر، سازمان منع شکنجه و فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر نیز می‌شود جمعه 18 حوت (اسفند)، به مناسبت روز جهانی زن، در بیانیه‌ای گفت که حملات سرکوب‌گرایانه و فزاینده طالبان پس از تسلط این گروه بر افغانستان، منجر به بحران عمیق و وخامت وضعیت شده است.

بر اساس این بیانیه، کارشناسان سازمان ملل این بحران را به مثابه آپارتاید جنسیتی و آزار و اذیت جنسی توصیف می‌کنند.

در بیانیه همچنین آمده است که زنان مدافع حقوق بشر خواستار فشارهای بیشتر جامعه جهانی علیه طالبان شده‌‌ و از سازمان‌های بین‌المللی خواسته‌اند تا زنان را در مذاکرات با طالبان مشارکت دهند.

آنان همچنین گفته‌اند برای رسیدگی به نگرانی‌های زنان در این کشور، جلسات مستقیم را میان زنان و طالبان تسهیل کنند.

ائتلاف برای حقوق بشر در افغانستان از جامعه جهانی خواسته که برای رسیدگی به سرکوب جاری زنان با صدای واحد عمل کنند.

در بخشی از اعلامیه علاوه شده است که باید از مشارکت کامل، برابر، معنادار و ایمن زنان، بر اساس قطع‌نامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل، در تمام فرآیندهای تصمیم‌گیری در سطح ملی و بین‌المللی اطمینان حاصل شود.

فعالان حقوق زن افغانستانی نیز در هشتم مارچ خواستار پایان‌دادن به محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان شده‌اند.

تعدادی از فعالان مدنی و فعالان حقوق زن، در داخل و خارج از کشور با برگزاری اعتراضات، خواستار تامین حقوق زنان و فشارهای جامعه جهانی بر طالبان شدند.

این فعالان با نشر صداهای اعتراضی خود، حکومت طالبان را «زن‌ستیز» خوانده و گفته‌‌اند برای تامین حقوق زنان در این کشور مبارزه خواهند کرد.

این بیانیه در حالی صادر شده است که موسسه «جورج تاون» که در عرصه حقوق زنان، صلح و امنیت فعالیت می‌کند، پس از یک تحقیق، کشورها را بر اساس امنیت برای زنان رده‌بندی کرده است.

بر اساس رده‌بندی این موسسه، افغانستان با کسب 0.286 امتیاز، ناامن‌ترین کشور جهان برای زنان به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید