سخنگوی طالبان گزارش سازمان ملل درباره افغانستان را «پروپاگاندا» خواند

ذبیح‌الله مجاهد اظهارات گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره افغانستان را تبلیغات بی‌اساس علیه طالبان دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی‌ طالبان افغانستان اظهارات ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد را «پروپاگاندا» خوانده و آن را تکذیب کرد.

ذبیح‌الله مجاهد جمعه 11 حوت (اسفند) در صفحه رسمی خود بر شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که گفته‌های ریچارد بنت درباره افغانستان «تبلیغات علیه طالبان» است.

Advertisement

مجاهد نوشت: «گزارش ریچارد بنت باز هم تلاش پروپاگاندا علیه امارت اسلامی افغانستان است. ورنه نسبت به قبل همه مردان و زنان افغان، به مراتب مصونیت فیزیکی، مالی و روحی دارند، کسی بر‌حق کسی تجاوز کرده نمی‌تواند، هر فرد افغان صاحب حق شرعی خود هست، و در امنیت کلی به سر می‌برد.»

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان روز پنج‌شنبه 10 حوت (اسفند) در نشستی در ژنو از کشورها خواست تا عادی‌سازی روابط با طالبان را بر رعایت حقوق بشر از سوی این گروه مشروط کنند.

او گفت: «زنان و دختران از زندگی عمومی حذف شدند، تظاهرات مسالمت‌آمیز ممنوع شده است، خشونت و تهدید برای کنترل و القای ترس استفاده می‌شود. این امر با یک بحران اقتصادی و انسانی که نوعی محرومیت از حقوق اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، بر مردم تحمیل شده است.»

بنت افزود: «اعدام‌ها در ملاء عام و استفاده از تنبیه بدنی توسط طالبان و قتل‌های غیرقانونی، ناپدید شدن و شکنجه مخالفان رژیم جریان دارد.»

وی در گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل، نقض فزاینده حقوق زنان و دختران از سوی طالبان، از جمله اجرای قوانین پوشش آنها را تشریح کرد و تاکید کرد که تبعیض طالبان علیه زنان نه‌تنها در دادگاه لاهه، بلکه باید در دادگاه‌های دیگری که به موضوع نقض حقوق بشر می‌پردازند نیز پی‌گیری شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید