بیانیه 11 عضو شورای امنیت خواستار لغو محدودیت‌های طالبان علیه زنان افغانستان شد

نمایندگان 11 کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه اعمال «تبعیض جنسیتی» از سوی طالبان علیه زنان و دختران در افغانستان را محکوم کرده و توقف چنین اقدامات تبعیض‌آمیزی را خواستار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یازده عضو از 15 کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک از طالبان خواستند که همه سیاست‌ها و فرمان‌های «تبعیض‌آمیز» علیه زنان و دختران در افغانستان، از جمله ممنوع کردن آنان از تحصیل و کار را لغو کند.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، نماینده 11 کشور عضو شورای امنیت در نشستی که دوشنبه 7 حوت (اسفند) برگزار شد، تداوم «تبعیض جنسیتی» طالبان علیه زنان و دختران در افغانستان را محکوم کرده و خواستار توقف آن شدند.

در این بیانیه که از سوی کشورهای سویس، بریتانیا، آمریکا، فرانسه، ژاپن، اکوادور، مالت، کره جنوبی، سیرالئون، اسلوونی و گویان صادر شد، از طالبان خواسته شد تا در قبال نقض حقوق‌ بشر مخصوصا حقوق زنان، پاسخگو باشند.

چهار کشور عضو شورای امنیت روسیه، چین، موزامبیک و الجزایر این بیانیه را امضا نکردند.

شورای امنیت سازمان ملل قبلا در یک قطعنامه از آنتونیو گوترش، دبیرکل این نهاد بین‌اللمللی خواسته بود تا پس از مشورت با همه احزاب، کشورهای عضو و طالبان یک نماینده ویژه را برای افغانستان تعیین کند.

گوترش در این‌باره گفت که شرکت‌کنندگان در نشست دوحه درباره افغانستان تصمیم گرفتند که او باید رایزنی‌ها را آغاز کند تا ببیند آیا شرایطی برای ایجاد یک نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان که بتواند به طور موثر با مقامات حکومت دفاکتو افغانستان هماهنگی کند، وجود دارد یا خیر.

دبیرکل سازمان ملل گفت:«من بلافاصله این رایزنی‌ها را آغاز خواهم کرد.»

اعضای شورای امنیت در نشست روز گذشته درباره افغانستان، در مورد تمدید دوره کاری «یوناما»، تعیین نماینده ویژه سازمان ملل و نتایج نشست دوحه گفت‌وگو کرد‌ند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید