انتقاد عفو بین‌الملل از نماینده ویژه آمریکا به‌‌دلیل فضاسازی برای تعامل با طالبان

سمیرا حمیدی: تام ویست با فضاسازی برای تعامل طالبان میراث خلیلزاد را ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سمیرا حمیدی، عضو سازمان عفو بین‌الملل در بخش جنوب آسیا ضمن انتقاد از تام ویست، نماینده آمریکا برای افغانستان او را به فضاسازی برای تعامل با طالبان متهم کرد.

حمیدی جمعه 4 حوت (اسفند) در «ایکس» نوشته است: «میراث زلمی خلیلزاد، نماینده سابق آمریکا برای افغانستان در زمینه فضاسازی برای تعامل با طالبان ادامه دارد و ممکن است باعث به رسمیت شناختن اجباری این گروه شود.»

او نوشت: «تام وست فراموش می‌کند که هر نوع تعامل با طالبان باید اصولی باشد. برخورد اصولی با طالبان باید براساس میزان احترام این گروه به حقوق بشر، حکومت فراگیر، حقوق زنان و سایر موارد صورت گیرد.»

پیش‌تر تام ویست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان در «ایکس» بر ضرورت تعامل با طالبان در افغانستان تاکید کرده بود.

انتقاد از ادامه اعدام‌‌ها

سازمان عفو بین الملل همچنین در خبرنامه‌ای از ادامه اعدام‌های در ملاء عام توسط طالبان در افغانستان انتقاد کرده و از این گروه خواست تا «فورا این اعدام‌ها را متوقف کند.»

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه نوشته است که با تمام انواع اعدام‌ها مخالف است اما طالبان همچنان به اعدام‌های علنی ادامه می‌دهند.

لیویا ساکاردی، معاون مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل برای جنوب آسیا گفت، ادامه اعدام‌ها از سوی طالبان توهین آشکاری به کرامت انسانی و در تضاد با همه قوانین بین‌المللی است.

وی افزود: «عفو بین‌الملل تاکید می‌کند که مقام‌های طالبان باید به گونۀ فوری تمام اعدام‌ها، مجازات مرگ و دیگر مجازات غیرانسانی و ظالمانه و تحقیرآمیز را متوقف کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید