مخالفان طالبان: تاکید یک‌جانبه بر نقش طالبان در افغانستان باعث بن‌بست سیاسی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از جریان‌های سیاسی و جنبش‌های اعتراضی افغانستان با نشر یک اعلامیه‌ در واکنش به نشست اخیر سازمان ملل در دوحه می‌گویند که تعامل یک‌جانبه و بدون حضور احزاب و جریان‌های سیاسی نمی‌تواند به موفقیت روند سیاسی کشور به عبور از بحران کمک کند.

در این اعلامیه که چهارشنبه، دوم حوت/اسفند منتشر شد، آمده است که حل بحران افغانستان منوط به تعامل سازنده با تمام طرف‌های دخیل است.

به گفته آنان، دومین نشست نماینده‌گان ویژه‌ کشورها در امور افغانستان به میزبانی دبیر کل سازمان ملل متحد در دوحه، برآیندی که در آن به ریشه‌های بحران نیم‌قرن افغا‌نستان پرداخته شده باشد، نداشت.

در بیانیه خطاب به سازمان ملل و نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان آمده است: «مسأله اصلی افغانستان استرداد حق تعیین سرنوشت و حقوق انسانی غصب شده مردم افغانستان از چنگال تروریسم است.»

به گفته جریان‌های سیاسی، تا زمانی‌که این موضوع در کانون توجه‌ها قرار نگیرد، هر نوع تلاش برای ترمیم وضعیت موجود «ضیاع وقت» است.

آنان با توجه به تنوع قومی و فرهنگی افغانستان گفتند که بزرگ‌ترین نقص دومین نشست دوحه عدم حضور نماینده‌گان نهادهای سیاسی و مردم افغانستان بود.

این اعلامیه از سوی جبهه آزادی افغانستان، جبهه مقاومت ملی افغانستان، حزب جمعیت اسلامی، حزب وحدت اسلامی، حزب اسلامی، حزب وحدت اسلامی مردم، حزب عدالت و آزادی، حزب همدلی مردم، حزب دعوت اسلامی، شماری از جنبش‌های اعتراضی زنان و‌ شماری از شوراها صادر شده است.

دومین نشست نمایندگان ویژه‌ کشورها در امور افغانستان در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد.

دبیر کل سازمان ملل در پایان نشست گفت که اشتراک‌کننده‌گان درباره بسیاری از موضوعات درباره چگونگی تعامل با افغانستان و طالبان توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید