جلوگیری نیروهای ویژه بریتانیا از تخلیه نظامیان دولت پیشین افغانستان

بی‌بی‌سی: درخواست‌ نیروهای ویژه افغانستان برای تخلیه، به‌‌رغم ارائه مدارک معتبری از خدمت در کنار ارتش بریتانیا، رد شده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برنامه پانورامای شبکه «بی‌بی‌سی» به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد، به‌دنبال تسلط یافتن مجدد طالبان بر کابل، نیروهای ویژه بریتانیا از تخلیه و انتقال نظامیان دولت پیشین افغانستان به بریتانیا جلوگیری کرده‌اند.

بر اساس این گزارش که دوشنبه 30 دلو (بهمن) نشر شد، درخواست‌ نیروهای ویژه افغانستان برای تخلیه، به‌‌رغم ارائه مدارک معتبر از خدمت آنها در کنار ارتش بریتانیا، رد شده‌ است.

در این گزارش آمده است، نیروهای ویژه افغانستان معروف به «CF333» و «ATF444» از جمله یگان‌هایی هستند که پس از سقوط دولت پیشین افغانستان در معرض خطر انتقام‌جویی از سوی طالبان قرار دارند، زیرا در کنار نیروهای ویژه بریتانیایی جنگیده بودند.

در گزارش شبکه «بی‌بی‌سی» آمده است، صدها درخواست کمک و تخلیه و انتقال این نیروها از سوی دولت بریتانیا رد شده و ده‌ها تن از این نیروها تا کنون توسط طالبان شکنجه یا کشته شده‌اند.

سند نیروهای ویژه هوایی بریتانیا موسوم به (SAS) توسط وب‌سایت تحقیقاتی «LighthouseReports» به‌دست آمده و از سوی شبکه «بی‌بی‌سی» نشر شده است، نشان می‌دهد که اگر نیروهای ویژه بریتانیا حمایت مالی را رد کنند، متقاضی به‌طور خودکار واجد شرایط تلقی نمی‌شود و درخواست رد می‌شود.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که در حال انجام یک «بررسی مستقل» در این باره است.

جیمز هیپی، معاون وزیر دفاع بریتانیا، پس از اعتراف به این‌که فرآیند تصمیم‌گیری در پشت برخی پرونده‌ها قوی نبوده است، گفته است که آنان در حال بررسی دو هزار پرونده درخواستی هستند.

این در حالی است که مقامات بریتانیا حدود سه هفته قبل اعلام کردند که پرونده‌ نظامیان پیشین افغانستان را که درخواست‌شان برای انتقال‌ به بریتانیا رد شده بود، مجددا بررسی می‌کنند.

جیمز هیپی، معاون وزیر دفاع بریتانیا گفته بود که بررسی جدید نشان داده است، معیارهای واجد شرایط بودن این نیروها درست رعایت نشده‌ و بررسی جدیدی روی این موضوع انجام خواهد شد.

طرح انتقال و کمک (ARAP) در اوت 2021 برای شهروندان افغانستان که با نیروهای بریتانیایی کار کرده بودند، راه‌اندازی شد. بر اساس این طرح، افراد واجد شرایط می‌توانند با شریک زندگی، فرزندان و دیگر اعضای خانواده که واجد شرایط تلقی می‌شوند به بریتانیا نقل مکان کنند. اما درخواست انتقال صدها نظامی دولت سابق افغانستان رد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید