زلمی خلیلزاد: بایدن اگر می‌خواست، می‌توانست خروج از افغانستان را به تاخیر اندازد

خلیلزاد در جلسه استماعیه اغلب مسئولان دولت سابق افغانستان، بخصوص محمد اشرف‌ غنی رئیس جمهوری پیشین این کشور را در ناکامی «تطبیق توافقنامه دوحه» مقصر دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد نماینده پیشین ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان پنج‌شنبه 26 دلو (بهمن) در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه استماعیه‌ای‌ با عنوان «چگونه ادارۀ بایدن در تطبیق توافقنامۀ دوحه ناکام شد»، شهادت داد.

خلیلزاد تاکید کرد که جو بایدن نمی‌خواست خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را به توافق میان حکومت محمد اشرف غنی و طالبان مشروط کند.

وی افزود: «آقای بایدن اگر می‌خواست، می‌توانست خروج از افغانستان را به تاخیر بیندازد.»

خلیلزاد در ادامه گفت: «جو بایدن هراس داشت که پا پس کشیدن از توافقنامۀ دوحه سبب طولانی شدن جنگ می‌شود.»

خلیلزاد در این جلسه استماعیه بیشتر اعضای دولت سابق افغانستان بخصوص محمد اشرف غنی رئیس جمهوری پیشین این کشور را در ناکامی «تطبیق توافقنامه دوحه» مقصر دانست.

او گفت: «مسئولیت این شکست بیشتر متوجه دولت افغانستان و فرار اشرف غنی است که از حکومت و ارزش‌های آن دفاع نکرد.»

نماینده پیشین آمریکا افزود که واشنگتن بر رقابت با قدرت‌های بزرگ مانند چین و روسیه متمرکز شد، از این رو دیگر تمایلی به ماندن در افغانستان نداشت و به گفته وی: «افغانستان دیگر کانون مبارزه با تروریسم نبود.»

به گفته خلیلزاد هدف تغییر افغانستان به یک دولت مدرن و دموکراتیک از طریق روند ملت‌سازی «غیر واقع‌بینانه» ثابت شد.

او در پاسخ به سوال یانگ کیم، عضو مجلس درباره حقوق زنان گفت: «آمریکا نمی‌توانست به‌خاطر رعایت حقوق زنان در افغانستان بماند.»

فرار اشرف غنی

خلیلزاد یکبار دیگر مدعی شد که فرار محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، سدی را فراروی گذار سیاسی در آن کشور ایجاد کرد.

او ادعا کرد که «اگر محمد اشرف غنی افغانستان را ترک نمی‌کرد، طالبان بر اساس توافقی که با آمریکا کرده بودند، وارد کابل نمی‌شدند.»

گفتنی است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان یک سال قبل در مصاحبه‌ای، ادعا کرده بود که «دست‌های متعددی در سقوط حکومت [افغانستان] نقش داشتند، به ویژه زلمی خلیلزاد و عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای مصالحه ملی افغانستان.»

غنی در آن مصاحبه، زلمی خلیلزاد را «یک فرد بی‌کفایت، مفسد و منفور خوانده بود.»

خلیلزاد اما در جلسه روز پنج‌شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا ادعا کرد که محمد اشرف غنی با تقسیم قدرت با طالبان توافق کرده بود و قرار بود یک حکومت مشترک از اول سپتامبر 2021 کار خود را آغاز کند که با فرار غنی این برنامه به هم خورد.

خلیلزاد همچنان ادعا کرد که شبکه القاعده در افغانستان از بین رفته و این یک پیروزی بزرگ برای امنیت ایالات متحده است.

این ادعاهای خلیلزاد در حالی است که به گزارش مجله «لونگ وار»، پس از گذشت بیش از دو سال از حکمرانی طالبان در افغانستان، شبکه القاعده هشت اردوگاه آموزشی جدید، پنج مدرسه دینی، یک انبار اسلحه و خانه‌های امن در افغانستان ایجاد کرده است.

در این گزارش 23 صفحه‌ای آمده است، روابط طالبان افغانستان و القاعده همچنان «محکم و پابرجا» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید