کاخ سفید: تلاشی برای به رسمیت شناختن طالبان از سوی آمریکا وجود ندارد

کربی: سیاست ما در قبال طالبان تغییر نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی گفت که هیچ تلاشی از سوی آمریکا برای «عادی‌سازی» یا به‌ رسمیت ‌شناختن طالبان افغانستان وجود ندارد.

کربی دوشنبه 23 دلو (بهمن) در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت: «بارها گفته‌ایم اگر (طالبان) می‌خواهد به عنوان حاکمان مشروع شناخته شوند، باید تمام تعهداتی را که گفته‌اند انجام خواهند دهند و آنها این کار را نکرده اند.»

او افزود: «هیچ چیزی در مورد سیاست ما در قبال طالبان تغییر نکرده است»

روابط طالبان با گروه‌های تروریستی

یکی از اصلی‌ترین تعهدات طالبان با آمریکا این بود که این گروه باید تمامی روابط خود را با گروه‌های تروریستی قطع کنند اما مجله «لانگ وار»، اخیرا گزارش داد که شبکه القاعده هشت اردوگاه آموزشی جدید، پنج مدرسه دینی، یک انبار اسلحه و خانه‌های امن در افغانستان ایجاد کرده است.

بنا به این گزارش، کمیته‌ای از کارشناسان سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد، تهدیدهای گروه «القاعده» و «داعش» و هسته‌های وابسته به آن‌ها در مناطق جنگی افغانستان و قاره آفریقا هنوز در «سطح بالایی» باقی مانده و در برخی از مناطق به ویژه اروپا این تهدیدها افزایش یافته است.

در این گزارش 23 صفحه‌ای آمده، روابط طالبان افغانستان و القاعده همچنان «محکم و پابرجا» است.

احترام به حقوق زنان نیز یکی از تعهداتی بود که طالبان در توافقنامه دوحه با آمریکا امضا کردند اما پس از حکمرانی در افغانستان، این گروه محدودیت‌های شدیدی علیه زنان و دختران وضع کردند که با انتقادات زیادی از سوی جامعه جهانی مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید