گزارش دیده‌بان حقوق بشر از افزایش بحران صحی در افغانستان

در این گزارش آمده است، ممنوعیت آموزش زنان و دختران سبب خواهد شد که افغانستان در آینده با کمبود شدید کارمند صحی زن مواجه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سازمان دیده‌بان حقوق‌ بشر در گزارش جدیدی اعلام کرد که کاهش کمک‌های خارجی و محدودیت‌های طالبان علیه زنان و دختران، باعث بحران صحی (بهداشتی) در افغانستان شده است.

بر اساس گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در سایه حکمرانی طالبان در افغانستان، آسیب جدی به زیرساخت‌های صحی این کشور وارد شده و بحران صحی از جمله، مشکلات تغذیه و بیماری‌ها در افغانستان افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است: «طالبان با وجود مشکلاتی چون هزینه درمان و دارو، زنان را از ارائه خدمات صحی یا دسترسی به آن محدود کرده‌اند».

دیده‌بان حقوق بشر این گزارش را بر اساس مصاحبه با کارمندان صحی، مسئولان طالبان و افراد نیازمند به مراقبت‌های صحی، در 16 ولایت افغانستان بین فوریه 2023 تا ژانویه 2024 نوشته است.

در این گزارش آمده است، ممنوعیت آموزش زنان و دختران سبب خواهد شد که افغانستان در آینده با کمبود شدید کارمند صحی زن مواجه شود.

این سازمان حقوق بشری از جامعه جهانی خواست که در نشستی که در مورد اوضاع افغانستان قرار است در دوحه پایتخت قطر برگزار شود، بر رهبران طالبان فشار اعمال کنند تا محدودیت‌ها علیه زنان و دختران را لغو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید