بازرس ویژه آمریکا: بایدن اطلاعاتی مربوط به جنگ آمریکا در افغانستان را مخفی کرده است

«بایدن همچنان مدارک دیگر مسائل امنیت ملی را در خانه نگه‌داشته است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت هور، بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا در گزارشی اعلام کرد که جو بایدن اطلاعاتی «محرمانه» در مورد جنگ ایالات متحده در افغانستان را در خانه خود در ویرجینیا نگهداری می‌کرد.

در گزارش بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا که پنج‌شنبه 19 دلو (بهمن) نشر شد، آمده است، جو بایدن هنگام خروج از معاونت ریاست جمهوری در سال 2017، «عمداً» اطلاعات «محرمانه‌ای» در مورد جنگ ایالات متحده در افغانستان را مخفی کرده است.

در گزارش آمده است که بایدن همچنان مدارک دیگر مسائل امنیت ملی را در خانه خود نگه‌داشته است.

بر اساس این گزارش، این اسناد شامل یادداشتی دست‌نویس به باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سال 2009 در مخالفت با افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان و یادداشت‌هایی مربوط به نشست‌های اطلاعاتی و امنیت ملی است.

بازپرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا جو بایدن را «مردی مسن و کم‌حافظه» توصیف کرده است.

در گزارش با اشاره به مصاحبه‌های جو بایدن در روند تحقیقات، آمده است: «بایدن این‌که او چه زمانی معاون رئیس‌ جمهوری بوده و چه وقت پسرش فوت کرده بود را به‌یاد نمی‌‌آورد.»

در گزارش آمده است که هیچ اتهامی متوجه بایدن نیست و او با اتهامات جنایی روبرو نخواهد شد.

در این گزارش همچنان آمده است: «با توجه به این‌که ممکن بود این اطلاعات فوق‌العاده حساس ناپدید شود یا به دست دشمنان آمریکا بیفتد، اقدام‌های بایدن امنیت ملی را در معرض خطر قرار داده است.»

جو بایدن اما در واکنش به این گزارش در نشستی گفت: «او چطور جرات کرده این موضوع را مطرح کند. راستش وقتی از من این سوال را پرسیدند با خودم گفتم این موضوع به کار لعنتی آنها ربطی ندارد. حافظه من خوب است.»

تحقیقات در مورد نگهداری اسناد «محرمانه» توسط بایدن یک سال قبل زمانی آغاز شد که برخی از این اسناد در خانه بایدن در دلاویر و همچنان در یک دفتر خصوصی که وی در فاصله زمانی دوران خدمتش در سال 1998 از آن استفاده می‌کرد، پیدا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید