گروه «القاعده» مجددا خود را در افغانستان سازماندهی می‌کند

مجله «لونگ وار»: روابط طالبان افغانستان و القاعده همچنان «محکم و پابرجا» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با گذشت بیش از یک سال و نیم از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر گروه افراطی «القاعده»؛ گزارش‌ها از گسترش فعالیت این گروه در افغانستان حکایت دارد.

به گزارش مجله «لونگ وار»، القاعده هشت اردوگاه آموزشی جدید، پنج مدرسه دینی، یک انبار اسلحه و خانه‌های امن در افغانستان ایجاد کرده است.

بنا به این گزارش، کمیته‌ای از کارشناسان سازمان ملل در گزارشی جدید اعلام کرد، تهدیدهای گروه «القاعده» و «داعش» و هسته‌های وابسته به آن‌ها در مناطق جنگی افغانستان و قاره آفریقا هنوز در «سطح بالایی» باقی مانده و در برخی از مناطق به ویژه اروپا این تهدیدها افزایش یافته است.

در این گزارش 23 صفحه‌ای آمده، روابط طالبان افغانستان و القاعده همچنان «محکم و پابرجا» است.

این کارشناسان در گزارشی که به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دادند و روز چهارشنبه گذشته توزیع شد، دوره زمانی تا 16 دسامبر 2023 را پوشش می‌دهد.

طبق این گزارش، بزرگترین تهدید در داخل افغانستان، داعش است که توانایی گسترش در داخل و خارج از منطقه را دارد.

در سطح منطقه‌ای، کارشناسان به مجموعه حملات در کشورهای همسایه ایران و پاکستان و تهدیداتی در کشورهای آسیای میانه اشاره کردند.

این کمیته اعلام کرد: «اگرچه هیچ یک از گروه‌های وابسته به القاعده توانایی انجام عملیات در مناطق دورافتاده را به دست نیاورده‌اند، اما آروزهای جهانی در سر دارند و اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد، تلاش‌های پنهانی برای بازسازی توان نظامی خود را دارند.»

گروه «داعش» بیش از یک دهه پیش از القاعده جدا شد و حامیانی از سراسر جهان را به خود جذب کرد. با وجود شکست داعش در عراق در سال 2017 و دو سال بعد در سوریه، این کمیته اعلام کرد، نیروهای داعش در دو کشور بین 3000 تا 5000 نفر برآورد شده است.

کارشناسان گفتند که مسلحان وابسته به این گروه «در حال انجام یک شورش آهسته از طریق هسته‌های تروریستی مخفی خود در عراق هستند»، در حالی که «حملات آن‌ها در سوریه از نوامبر گذشته، شدت یافته است».

این کمیته اعلام کرد که تاخیر سه ماهه در اعلان نام رهبر کنونی داعش، ابوحفص الهاشمی القریشی، پس از کشته شدن رهبر پیشین خود، «نشان از مشکلات داخلی و چالش های امنیتی است که این سازمان از آن رنج می برد.»

به گفته کارشناسان، برخی از کشورهای عضو سازمان ملل معتقدند فشارهای جدی ناشی از عملیات مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق، احتمالا رهبری «داعش» را به افغانستان و آفریقا انتقال دهد.

بنا به گزارش کمیته سازمان ملل، در غرب آفریقا و منطقه ساحل، «خشونت و تهدیدها بار دیگر شدت یافته» که نگرانی‌هایی را در میان کشورهای عضو سازمان ملل ایجاد کرده است.

کارشناسان با اشاره به «کمبود توانایی‌های ضد تروریسم» که داعش و گروه های وابسته به «القاعده» همواره از آن بهره‌‎برداری می‌کنند، افزودند: «در بحبوحه جنگ‌های قومی و منطقه‌ای تز یک سو و برنامه‌ها و عملیات این گروه‌ها از سوی دیگر، اوضاع بسیار پیچیده‌تر از همیشه شده است.»

کارشناسان در مورد شرق آفریقا می‌گویند دولت سومالی حمله نظامی خود علیه «الشباب» وابسته به «القاعده» را ادامه می‌دهد اما رزیابی کشورهای عضو سازمان ملل نشان می‌دهد، با وجود خسارات سنگین در نتیجه حملات هوایی و عملیات نظامی، «الشباب» هنوز منسجم است.

به گفته کارشناسان، تعداد اعضای این گروه 7000 تا 12000 نفر است و درآمد سالانه آن حدود 100 میلیون دلار تخمین زده شده است که بیشتر آن از مالیات‌های غیرقانونی در موگادیشو پایتخت و جنوب سومالی است.

این کمیته با اعلام اینکه «القاعده» تولید رسانه‌ای خود را بهبود بخشیده گفت هدف از این اقدام، «بازسازی اعتبار» این گروه افراطی، جذب نیرو و پر کردن خلاء ناشی از ناتوانی در اعلام رهبری جدید است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید