نگرانی شورای امنیت سازمان ملل از افزایش فعالیت القاعده و «داعش» در افغانستان

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان طی بیانیه‌ای گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیم تحلیل و نظارت بر تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک گزارش جدید نسبت به افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و «داعش» در افغانستان هشدار داده است.

در این گزارش آمده است که شاخه‌ خراسان گروه داعش به‌ طور قابل توجهی در میان طالبان نفوذ کرده و القاعده هشت اردوگاه آموزشی در افغانستان ایجاد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل در این گزارش تاکید کرد که طالبان روابط خود با شبکه القاعده را حفظ کرده و القاعده هشت کمپ آموزشی جدید در افغانستان ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش، چهار کمپ القاعده در ولایت‌های غزنی، لغمان، پروان و ارزگان ایجاد شده و این سازمان یک انبار تسلیحاتی در پنجشیر ایجاد کرده است.

در این گزارش آمده است، مقام‌های ارشد القاعده در افغانستان حضور دارند و طالبان در تلاش برای کمتر دیده شدن روابط خود با القاعده است.

همچنان در این گزارش آمده است که حملات داعش در افغانستان کماکان ادامه داشته و بیشتر شیعیان، سپس طالبان و در نهایت غیرنظامیان هدف حملات داعش بوده‌اند.

در ادامه این گزارش شورای امنیت آمده است که ثناالله غفاری با نام مستعار شهاب المهاجر، رهبر داعش خراسان هنوز زنده است و در ولایت کنر در افغانستان حضور دارد.

واکنش طالبان

از سویی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پنجشنبه 12 دلو (بهمن) با نشر بیانیه‌ای، گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره گسترش حضور سازمان تروریستی در افغانستان را تکذیب کرد.

مجاهد در بیانیه نوشته است که سازمان ملل متحد یک «برنامه منظم» انتشار اتهام و شایعات علیه طالبان را آغاز کرده است.

سخنگوی طالبان مدعی شد که شماری از کشورهای عضو شورای امنیت در افغانستان «با شکست مواجه شده‌اند» و کینه خویش را تبارز می‌دهند.

مجاهد نوشت: «هیچ کسی مربوط به القاعده در افغانستان وجود ندارد و نه‌هم به کسی اجازه می‌دهیم که از خاک افغانستان علیه کدام جهت استفاده نماید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید