فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران سرکوب رسانه‌ها توسط طالبان در افغانستان را محکوم کرد

در بیانیه فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران «تلاش‌های غیرقانونی مستمر طالبان برای ارعاب و خاموش کردن رسانه‌های افغانستان» محکوم و گفته شده است که این‌گونه عملکرد طالبان فضای آزادی بیان و آزادی مطبوعات در افغانستان را محدودتر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به بازداشت‌های گسترده خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای توسط طالبان در افغانستان، فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران ادامه سرکوب و محدود کردن رسانه‌ها از سوی این گروه را محکوم کرد.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران در بیانیه‌ای جمعه 6 دلو (بهمن) بازداشت‌های اخیر سه خبرنگار توسط طالبان را ادامه سرکوب رسانه‌های مستقل خوانده و خواستار بررسی قضایای مرتبط به رسانه‌ها از سوی کمیسیون سمع شکایات و نقض حقوق رسانه‌های طالبان شد.

در این بیانیه آمده است: «آی‌اف‌جی تلاش‌های غیرقانونی مستمر طالبان برای ارعاب و خاموش کردن رسانه‌های افغانستان را محکوم می‌کند. این عملکرد طالبان فضای آزادی بیان و آزادی مطبوعات در افغانستان را بیشتر تنگ می‌کند.»

این در حالی است که کمیته جهانی حمایت از خبرنگاران نیز سه‌شنبه گذشته با نشر بیانیه‌ای، از مقامات طالبان خواست که فورا و بدون قید و شرط، احسان اکبری، روزنامه‌نگار افغان را آزاد کنند.

کمیته جهانی حمایت از خبرنگاران، در این بیانیه از طالبان خواست تا از آزار و اذیت و بازداشت اصحاب رسانه به دلیل شغلشان دست بردارد.
اخیرا دیدبان حقوق بشر «هیومن رایتس واچ» در گزارشی که وضعیت حقوق بشری بیش از 100 کشور را مورد بررسی قرار داد، افغانستان را جز «وخیم‌ترین کشورها در عرصه حقوق بشر» توصیف کرد.

در گزارش دید‌بان حقوق بشر که روز پنج‌شنبه 21 جدی (دی) نشر شد، آمده است که «طالبان، رسانه‌های محلی و آزادی بیان را بیشتر سرکوب کرده و بازداشت خودسرانه خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی از جمله زنان معترض را افزایش داده‌ است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید