کمیته جهانی حفاظت از خبرنگاران خواستار توقف بازداشت روزنامه‌نگاران توسط طالبان شد

هماهنگ‌کننده‌ کمیته حمایت از خبرنگاران در آسیا: مقام‌های طالبان باید فوراً و بدون قیدوشرط احسان اکبری، خبرنگار کیودونیوز را آزاد کنند و بازداشت خبرنگاران افغان را به خاطر کارشان متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته جهانی حمایت از خبرنگاران با نشر بیانیه‌ای، از مقامات طالبان خواست که فورا و بدون قید و شرط، احسان اکبری، روزنامه‌نگار افغان را آزاد کنند.

کمیته جهانی حمایت از خبرنگاران در این بیانیه از آزار و اذیت و بازداشت اصحاب رسانه به دلیل شغلشان دست بردارند.

در این بیانیه آمده است: «در 17 ژانویه، مرکز رسانه‌های حکومتی طالبان (GMIC) اکبری، مسئول دفتر رسانه ژاپنی «کیودو نیوز» را به دفتر خود در کابل، فراخواند و نیروهای امنیتی طالبان او را بازداشت کردند.»

منابع به کمیته حفاظت از خبرنگاران گفته‌اند که استخبارات طالبان اکبری را مجبور کرده تا با خانواده‌ خود تماس بگیرد و به آنان بگوید که تلفن همراه او را به مأموران طالبان که در محل اقامت خانواده منتظر بودند، تحویل دهند.

این کمیته افزود که اعضای استخبارات طالبان در همان روز به دفتر «کیودو نیوز» در کابل یورش برده و دوربین‌های امنیتی و فیلم‌برداری، لپ‌تاب‌ها، تلفن ماهواره‌ای و اسناد این دفتر را ضبط کردند.

به‌لی ای، هماهنگ‌کننده‌ کمیته حمایت از خبرنگاران در آسیا گفت: «مقام‌های طالبان باید فوراً و بدون قیدوشرط احسان اکبری، خبرنگار کیودونیوز را آزاد کنند و بازداشت خبرنگاران افغان را به خاطر کارشان متوقف کنند.»

وی تاکید کرد که طالبان باید به وعده‌ خود مبنی بر اجازه دادن به خبرنگاران برای گزارش آزادانه پابند باشند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان بازداشت اکبری و ضبط تجهیزات کار وی را تایید کرده است. او در پیامی به کمیته جهانی حفاظت از خبرنگاران گفته است که این روزنامه‌نگار به این دلیل بازداشت شده است که «با حلقات ضد دولتی (طالبان) در تماس بوده و اطلاعات را به آنان انتقال داده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید