مایکل مک‌کال بر ضرورت تغییر سیاست دولت بایدن در قبال طالبان تاکید کرد

رئیس کمیته روابط خارجی در کنگره آمریکا گروه طالبان را به حمایت از گروه‌های تروریستی مختلف از جمله القاعده متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نشستی درباره سیاست دولت بایدن در افغانستان، طالبان را یک گروه «تروریست» خوانده و از نحوه تعامل دولت بایدن با این گروه انتقاد کرد.

مک‌کال طی اظهاراتش در این نشست گفت:«طالبان از گروه‌های تروریستی مختلف از جمله القاعده حمایت می‌کنند.»

این مقام قانون‌گذار آمریکایی بر وخامت شرایط زنان و دختران در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور اشاره کرد و گفت، دولت بایدن هیچ برنامه‌ای برای مردم به ویژه زنان افغانستانی ندارد.

مک‌کال گفت: «طالبان به‌رغم این‌که به دنبال حذف از لیست تروریسم هستند، همچنان تروریست هستند. برخلاف باور برخی‌ها در دولت بایدن ، افغانستان هر روز رو به وخامت است.»

او در ادامه گفت: «هیچ عضو میانه‌رو میان طالبان وجود ندارد.»

مک‌کال افزود: «به نظر می‌رسد که دولت بایدن فکر می‌کند دوستی با طالبان ممکن است بر اقدامات آنها تأثیر بگذارد. با این حال، رفتار طالبان به وضوح نشان می‌دهد که نمی‌توان آنها را تحت تاثیر قرار داد. امروز زنان و دختران افغانستانی در وضعیت وخیمی به سر می‌برند که بدتر از هر زمان دیگری از زمان خروج آمریکا از این کشور است.»

فروش سلاح‌های آمریکایی

او همچنان با اشاره به فروش تسلیحات آمریکایی به‌جای مانده در افغانستان از سوی طالبان، گفت: «طالبان در حال تأمین مالی، تجهیز و ایجاد پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی از جمله القاعده هستند. 7 میلیارد دلار تجهیزات نظامی باقی‌مانده در افغانستان، توسط طالبان به گروه‌های تروریستی و دیگر دشمنان آمریکا در سراسر جهان فروخته می‌شود.»

وی تاکید کرد که کمک‌های آمریکا به مردم افغانستان توسط طالبان دزدیده می‌شود و دولت بایدن باید سیاست‌های خود در قبال این گروه را تغییر دهد.

انتقاد رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از نحوه برخورد دولت بایدن با طالبان در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر «هیومن رایتس واچ» در گزارش جدید خود که وضعیت حقوق بشری بیش از 100 کشور را مورد بررسی قرار داده است، افغانستان را جز «وخیم‌ترین کشورها در عرصه حقوق بشر» توصیف کرد.

دیده‌بان حقوق بشر نوشته است که حکومت طالبان حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران را به طور گسترده‌ای نقض می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید