دیده‌‌بان حقوق بشر: طالبان حقوق بشر را به طور گسترده‌ای نقض می‌کند

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، طی سال 2023 افغانستان تنها کشوری در جهان بوده که در آن زنان و دختران به طور رسمی از آموزش و تحصیلات عالی منع شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیده‌بان حقوق بشر «هیومن رایتس واچ» در گزارش جدید خود که وضعیت حقوق بشری بیش از 100 کشور را مورد بررسی قرار داده است، افغانستان را جز «وخیم‌ترین کشورها در عرصه حقوق بشر» توصیف کرد.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که روز پنج‌شنبه 21 جدی (دی) نشر شد، نوشته است که طالبان حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران را به طور گسترده‌ای نقض می‌کند.

در این گزارش آمده است، ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های بین‌المللی توسط طالبان، بسیاری از زنان افغانستان را از امرار معاش محروم کرده است.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، طی سال 2023 افغانستان تنها کشوری در جهان بوده که در آن زنان و دختران به طور رسمی از آموزش و تحصیلات عالی منع شده‌اند.

در این گزارش آمده است: «طالبان همچنین زنان را از بسیاری از فضاهای عمومی، از جمله رفتن به پارک‌های تفریحی منع کرده‌اند و خارج شدن زنان از خانه بدون همراهی یک مرد سلب آزادی‌ها را گسترده‌تر کرده است.»

در گزارش همچنان آمده است: «طالبان، رسانه‌های محلی و آزادی بیان را بیشتر سرکوب کرده و بازداشت خودسرانه خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی از جمله زنان معترض را افزایش داده‌اند.»

در ادامه این گزارش، به قتل‌های فراقانونی اشاره شده و گفته شده است که نیروهای طالبان نظامیان حکومت پیشین افغانستان را بازداشت، شکنجه و کشته‌اند.

شایان ذکر است که طالبان پس از تسلط مجدد بر افغانستان، محدودیت‌های شدیدی را علیه زنان وضع کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌های رسانه‌‌ای در چند روز اخیر طالبان تعداد زیادی از دختران را در کابل و برخی شهرهای دیگر به اتهام «رعایت نکردن حجاب اسلامی» بازداشت کرده‌اند.

در همین حال، رسانه‌های افغانستان اخیرا از کشته شدن چندین نظامی حکومت پیشین توسط طالبان خبر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید