گزارشگران بدون مرز: افغانستان یکی از خطرناکترین کشورها برای خبرنگاران است

گزارشگران بدون مرز: طالبان تاکنون 21 روزنامه‌نگار را بازداشت کرده و سه خبرنگار همچنان در زندان طالبان به‌سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان گزارشگران بدون مرز، در گزارش جدیدی ویتنام، افغانستان و روسیه را خطرناکترین کشورها برای خبرنگاران دانسته است.

در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز آمده است، طالبان پس از تسلط بر افغانستان در اوت 2021، رسانه‌های مستقل را سرکوب کرده و خبرنگاران را به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده است.

بر اساس این گزارش، طالبان تاکنون 21 روزنامه‌نگار را بازداشت کرده و سه خبرنگار همچنان در زندان طالبان به‌سر می‌برند.

به گفته گزارشگران بدون مرز، طی یک سال گذشته، 43 خبرنگار در ویتنام دست‌کم برای 48 ساعت زندانی شده اند و در حال حاضر 36 خبرنگار در این کشور در زندان هستند.

در این گزارش همچنان آمده است، در روسیه طی یک سال گذشته، 34 خبرنگار بازداشت شده‌اند که 29 نفر آنان همچنان در زندان هستند.

در گزارش این سازمان آمده است که چین همچنان بیشترین خبرنگاران زندانی را دارد و در حال حاضر 121 خبرنگار در این کشور زندانی هستند.

از سوی دیگر، سازمان خبرنگاران افغانستان نیز با نشر گزارشی اعلام کرد که در بیش از دو سال گذشته 14 دستور‌العمل در رابطه با فعالیت رسانه‌ها از سوی طالبان صادر شده، که بیشتر آنها در سال 2023 بوده است.

در گزارش آمده است که این دستورالعمل‌ها شامل «ممنوعیت کار زنان در رادیو تلویزیون ملی، ممنوعیت پوشش خبری تظاهرات و اعتراض‌های مدنی، وضع محدودیت بر چگونگی تهیه و نشر خبر و گزارش و تولید محتوا، الزام نام بردن از طالبان به عنوان حکومت افغانستان، ممنوعیت نشر موسیقی، وادار شدن زنان به پوشانیدن صورت، منع حضور زنان در نمایش‌نامه‌ها و برنامه‌های سرگرمی، تفکیک جایگاه حضور زنان و مردان در رسانه‌ها و مصاحبه زنان با مردان و از مردان با زنان» می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید