شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای در مورد نحوه تعامل با طالبان تصویب کرد

در قطعنامه شورای امنیت از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته شده است تا فرستاده ویژه برای افغانستان به منظور پیشبرد گفت‌وگوهای «بین‌الافغانی» تعیین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای تازه درباره نحوه تعامل با گروه طالبان افغانستان را با اکثریت آرای اعضای دائم و غیر‌دائم تصویب کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه 8 جدی (دی) اعلام کرد که این قطعنامه با 13 رای موافق و دو رای ممتنع (روسیه و چین) به تصویب رسیده است.

در قطعنامه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته شده است تا فرستاده ویژه برای افغانستان به منظور پیشبرد گفت‌وگوهای «بین‌الافغانی» تعیین کند.

گروه طالبان قبلا تعیین نماینده ویژه از سوی سازمان‌ملل برای مذاکرات صلح را رد کرده بود.

نماینده ژاپن در سازمان ملل گفت، این قطعنامه استراتژی جدیدی را در مورد مسائل مختلف افغانستان و برای تعامل هماهنگ جامعه جهانی با مسائل افغانستان تعریف می‌کند. پیش‌نویس قطعنامه روز جمعه از سوی نمایندگان ژاپن و امارات متحده عربی پیشنهاد شده بود.

در همین حال، نماینده آمریکا گفت: «این قطعنامه یک پیام روشن به طالبان، مردم افغانستان و جهان فرستاد، و نشان داد که شورای امنیت سازمان ملل از روندی حمایت می‌کند که افغانستان بر اساس تعهدات بین‌المللی آن در جامعه بین‌المللی ادغام شود.»

به گفته او، طالبان اما در سال گذشته از عادی‌سازی روابط با جامعه جهانی دورتر شده است.

او افزود که آمریکا قویا از تعیین یک نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان در چارچوب این قطعنامه حمایت می‌کند، نماینده ویژه وظیفه هماهنگی تعامل جامعه جهانی با افغانستان و از جمله بازیگران سیاسی دخیل در این کشور را برعهده خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید