پاکستان شهروندان افغانستان که منتظر انتقال به آمریکا بودند را اخراج کرده است

130 شهروند افغانستان که منتظر ویزای ویژه‌ اسکان آمریکا در پاکستان بودند، اخراج شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک گروه مدافع متقاضیان اسکان در آمریکا اعلام کرد که پاکستان تعداد زیادی از افغان‌هایی که در انتظار اسکان مجدد در آمریکا بودند را به‌گونه اجباری اخراج کرده و به افغانستان بازگردانده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» که سه‌شنبه 5 جدی (دی) نشر شد، شاون ون دایوار رییس ائتلاف گروه‌های حامی اسکان پناهجویان به نام «افغان اواک» گفته است که 130 شهروند افغانستان که منتظر ویزای ویژه‌ اسکان آمریکا در پاکستان بودند، اخراج شده‌اند.

به گفته او، پلیس پاکستان بیش از 230 شهروند افغانستان را بازداشت نیز کرده و حدود 80 نفر آنان را دوباره آزاد کرده است.

در همین حال، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری «رویترز» گفته که واشنگتن هیچ راه رسمی برای ردیابی این نوع موارد ندارد.

بر اساس این گزارش، با پایان مهلت پاکستان در اول نوامبر سال جاری، سفارت آمریکا نامه‌های حفاظتی به 25 هزار شهروند افغانستان ارسال کرد تا به مقام‌های پاکستانی ثابت کند که آنان برای اسکان مجدد در ایالات متحده واجد شرایط هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ آمریکا گفته است که واشنگتن فهرستی از شهروندان افغانستان که در انتظار اسکان مجدد هستند را در اختیار پاکستان قرار داده است.

پاکستان اخیرا تصمیم گرفت تا بیش از یک میلیون مهاجر تبعه افغانستان را اخراج کند و روند اخراج این مهاجران از اول نوامبر تاکنون همچنان ادامه دارد.

گفتنی است که دید‌‌بان حقوق بشر اخیرا اعلام کرد که پلیس پاکستان با بازداشت‌های دسته جمعی، یورش‌های شبانه، ضرب و شتم و مصادره اموال مهاجران افغانستانی، آنان را به خروج از این کشور وادار می‌کند.

همچنان سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از اخراج گسترده مهاجران افغان از پاکستان، تاکید کرد که اخراج اجباری، فعالان حقوق بشر و زنان معترض را در معرض خطر جدی آزار و اذیت و بازداشت توسط طالبان قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، آنجلینا جولی، هنرپیشه مشهور هالیوودی و فعال حقوق بشر آمریکایی از اخراج مهاجران اهل افغانستان از پاکستان انتقاد کرده و آن را «نمونه‌ای از پسرفت در زمینه حقوق بشر در سطح جهان» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید