سازمان ملل: طالبان زنان قربانی خشونت را زندانی می‌کند

پیش از به قدرت رسیدن طالبان، 23 مرکز برای حفاظت از زنان تحت حمایت دولت سابق افغانستان وجود داشت، اما این مراکز توسط طالبان بسته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک گزارش جدید سازمان ملل متحد، طالبان زنان قربانی خشونت را به بهانه «حفاظت» از آنها، به زندان می‌اندازد.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان در گزارش جدیدی نوشته است که این عمل طالبان به سلامت روحی و جسمی زنان قربانی خشونت آسیب می‌رساند.

در این گزارش آمده است که دیگر هیچ پناهگاه امنی برای زنان قربانی خشونت در افغانستان وجود ندارد زیرا طالبان نیازی به چنین مراکزی نمی‌بیند.

در این گزارش آمده است، برخی از مسئولان از جمله یک قاضی طالبان گفته‌اند در موارد خشونت علیه زنان که خطر جانی برای قربانی ممکن است رخ دهد، قربانیان به «زندان‌های زنانه» فرستاده می‌شوند.

همچنین برای محافظت از زنان قربانی خشونت در برخی موارد «تضمین کتبی» از بستگان مرد قربانی با حضور شاهدان محلی گرفته شده است که دوباره به او آسیبی وارد نمی‌شود.

یوناما در این گزارش اعلام کرد که از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، با توجه به تأثیر بحران‌ اقتصادی، مالی و انسانی که کشور را تحت تاثیر قرار داده است، خشونت علیه زنان بیشتر شده است. زنان همچنین به طور فزاینده‌ای در خانه‌های خود محبوس شده‌اند که آسیب‌پذیری آنها را در برابر خشونت خانوادگی و جنسی افزایش می‌دهد.

به گفته یوناما، پیش از به قدرت رسیدن طالبان، 23 مرکز برای حفاظت از زنان تحت حمایت دولت سابق افغانستان وجود داشت، اما این مراکز توسط طالبان بسته شده‌اند.

مقامات طالبان به یوناما گفتند که نیازی به این مراکز نیست زیرا زنان باید در کنار شوهران یا اعضای مرد خانواده خود باشند.
یک مقام طالبان نیز در این‌باره گفته که چنین پناهگاه‌هایی «یک مفهوم غربی» هستند.

این در حالی است که یوناما هفته گذشته در یک گزارش دیگر اعلام کرد که یافته‌های هیئت این نهاد نشان می‌هد که سلامت روان زنان افغانستان بسیار ضعیف است، به‌طوری که 76 درصد از آنان سلامت روان خود را «بسیار بد» یا «بد» توصیف کرده‌اند.

یوناما گفته است که زنان افغانستان خواستار فشار جامعه‌ جهانی بر طالبان برای بهبود وضعیت‌شان هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید