اسلام‌آباد خواستار کمک واشینگتن برای مبارزه با طالبان پاکستانی در خاک افغانستان شد

شبکه خبری «صدای آمریکا»: آمریکا که با پاکستان ابراز همدردی کرده، به نظر نمی‌رسد در شرایط کنونی اقدام نظامی علیه مخفیگاه‌های تحریک طالبان پاکستان در افغانستان را بررسی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرمانده ارتش پاکستان در سفر به واشینگتن، خواستار کمک ایالات متحده برای مبارزه با کانون‌های «تروریست‌ها در افغانستان» شد.

شبکه «صدای آمریکا» گزارش داد، ژنرال عاصم منیر، فرمانده ارتش پاکستان در تلاش است تا مقامات امنیتی و دفاعی ایالات متحده را متقاعد سازد که گروه‌های تروریستی نظیر تحریک طالبان پاکستان (TTP) و شاخه خراسان داعش (IS-K)، نه تنها برای پاکستان بلکه برای امنیت ایالات متحده و جهان نیز تهدید هستند.

قبل از سفر به واشنگتن، منیر با توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در اسلام آباد دیدار کرد.

پس از این دیدار وست در «ایکس» نوشت: «ایالات متحده در کنار پاکستان در برابر تروریسم در منطقه ایستاده است.»

صدای آمریکا به نقل از کارشناسان نوشته است: «در حالی که ایالات متحده با پاکستان ابراز همدردی می‌کند، به نظر نمی‌رسد در حال حاضر اقدام نظامی علیه مخفیگاه‌های تحریک طالبان پاکستان در افغانستان را بررسی کند.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه گذشته به خبرنگاران گفت: «با توجه به روابط پاکستان و افغانستان، بدیهی است که ما از حل و فصل دیپلماتیک بین این دو کشور حمایت می‌کنیم.»

احضار نماینده طالبان

در پی حمله خونین به یک پاسگاه امنیتی در ایالت خیبر پختونخوا پاکستان، وزارت خارجه این کشور سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد که عضو طالبان است را احضار کرد.

وزارت خارجه پاکستان خواستار «بررسی کامل و اقدامات شدید علیه عاملان این حمله» شد.

در حمله روز سه‌شنبه 21 قوس (آذر) به یک پاسگاه نیروهای امنیتی در پاکستان 23 سرباز پاکستانی کشته شدند. مسئولیت این حمله را تحریک جهاد پاکستان (TJP) که شاخه‌ای از گروه طالبان پاکستانی است، بر عهده گرفت.

حملات تروریستی در پاکستان پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان افزایش یافته است.

اسلام آباد همیشه مدعی شده است که شورشیان از مناطقی آن سوی مرز از خاک افغانستان این عملیات‌ها را طرح‌ریزی و انجام می‌دهند. طالبان افغانستان اما همواره چنین ادعاهایی را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید