آمریکا دو مقام سابق افغانستان، 44 شرکت و نهاد مرتبط با آن‌ها را تحریم کرد

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است، رحمانی‌ و پسرش با اتهام‌های «تقلب در قراردادها برای نیروهای امنیتی پیشین افغانستان، افزایش مصنوعی قیمت نفت و وارد کردن و فروش سوخت معاف از مالیات مواجه هستند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که میررحمان رحمانی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان افغانستان و پسرش که عضو مجلس نمایندگان بود را تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، دوشنبه 20 قوس (آذر) با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد که دو مقام دولت سابق افغانستان، 44 شرکت و نهاد مرتبط با آن‌ها را به دلیل نقش داشتن در فساد تحریم کرده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمده است که رحمانی‌ و پسرش با اتهام‌های «تقلب در قراردادها برای نیروهای امنیتی پیشین افغانستان، افزایش مصنوعی قیمت نفت و وارد کردن و فروش سوخت معاف از مالیات مواجه هستند.»

در بیانیه آمده است که رحمانی‌ و پسرش از طریق شرکت‌های مختلف، طرح فساد مالی پیچیده‌ای را راه‌‌اندازی کردند که منجر به اختلاس میلیون‌ها دلار از قراردادهای آمریکا در حمایت از نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان شده است.

بر اساس بیانیه، در سال 2014 رحمانی‌، برای افزایش قراردادهای سوخت با بودجه ایالات متحده تبانی کرده و آن را 200 میلیون دلار افزایش داده است.

در بیانیه آمده است، در سال‌های 2017 و 2018 یکی از شرکت‌های رحمانی‌ با استفاده از نامه‌ «معافیت از مالیات» تقریبا یک میلیارد لیتر سوخت بدون مالیات وارد افغانستان کرد، در حالی که تنها بخش ناچیزی از سوخت برای نیروهای امنیتی افغانستان را قرارداد کرده بود.

این وزارت افزوده است که این مقدار سوخت، از کل مصرف سوخت سالانه نیروهای امنیتی افغانستان که حدود 400 میلیون لیتر تخمین زده شده بود، بیشتر بود و بدین اساس، «میلیون‌ها دلار درآمد مالیاتی را از دولت افغانستان ربوده است.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنان اعلام کرد که اجمل رحمانی در انتخابات پارلمانی افغانستان در سال 2018 به رای‌دهندگان هدیه و پول پرداحت کرده تا به او رای بدهند.

بر اساس بیانیه، میررحمان رحمانی در طول انتخابات ریاست مجلس نمایندگان افغانستان، میلیون‌ها دلار به چندین نماینده‌ مجلس داد تا رای آن‌ها را برای کسب کرسی ریاست مجلس بدست آورد‌.

میررحمان رحمانی، سیاستمدار، تاجر و رئیس مجلس نمایندگان افغانستان تا هنگام سقوط این کشور به دست طالبان بود.

او در زمان ریاستش در مجلس نمایندگان نیز از سوی برخی از نمایندگان متهم به «توزیع اسلحه در میان مردم و دامن زدن به ناآرامی» در ولایت (استان) پروان، شده بود. میررحمان رحمانی در آن زمان این اتهامات را رد کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید