درخواست گزارشگر سازمان ملل از طالبان برای آزادی فعالان زن در روز جهانی حقوق بشر

گزارشگر ویژه سازمان ملل: از طالبان می‌خواهم که روز حقوق بشر را با آزاد کردن تمامی مدافعان حقوق بشر به شمول 4 فعال زن که از 19 سپتامبر در بازداشت هستند، تجلیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان همزمان با روز جهانی حقوق‌ بشر خواستار رهایی مدافعان حقوق‌ بشر و حقوق زن از زندان‌های طالبان شد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل، یکشنبه 19 قوس (آذر) در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «از طالبان می‌خواهم که روز حقوق بشر را با آزاد کردن تمامی مدافعان حقوق بشر که به دلیل دفاع از حقوق بشر بازداشت شده‌اند، به شمول 4 فعال زن که از 19 سپتامبر در بازداشت هستند، تجلیل کند.»

ژولیا پارسی، ندا پروانی، پریسا آزاده و منیژه صدیقی، چهار زن معترض از نزدیک بخ سه ماه به این‌سو توسط طالبان بازداشت شده‌اند.

اخیرا منابع نزدیک به ژولیا پارسی و منیژه صدیقی به روزنامه «هشت صبح» افغانستان گفته‌اند که وضعیت این دو زندانی وخیم شده و یکی از آنان به بیمارستان منتقل شده است.

روزنامه «هشت صبح» گزارش داد که وضعیت صحی این دو زن معترض که در حال حاضر در زندان‌ طالبان به‌سر می‌برند، وخیم است.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز پنج‌شنبه 16 قوس (آذر) با انتقاد از بازداشت‌های خودسرانه زنان معترض توسط طالبان، درباره وضعیت آنان ابراز نگرانی کرد.

وضع محدودیت‌ها و بازداشت‌های خودسرانه زنان توسط طالبان همواره مورد انتقادهای گسترده بین‌المللی قرار گرفته است اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان این موضوعات را «یک موضوع کوچک داخلی» خوانده است.

دو ماه قبل، هشتاد کشور عضو سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک حمایت خود را از زنان افغانستان اعلام کرده و از محدودیت‌های طالبان علیه زنان و دختران در این کشور انتقاد کردند.

این بیانیه مشترک که توسط 80 کشور از سراسر جهان امضا شد، لغو محدودیت‌های طالبان بر زنان در افغانستان را خواستار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید