نگرانی سازمان ملل درباره‌ وضعیت زنان معترض در زندان طالبان

یوناما: آزادی عقیده و بیان باید مطابق با تعهدات بین‌المللی حقوق بشر مورد احترام قرار گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان با انتقاد از بازداشت‌های خودسرانه زنان معترض توسط طالبان، درباره وضعیت آنان ابراز نگرانی کرد.

یوناما پنج‌شنبه 16 قوس (آذر) در شبکه «ایکس» نوشت: «از 19 سپتامبر، چهار فعال حقوق زن در کابل توسط مقامات حکومت دفاکتو در افغانستان بازداشت شده‌اند. ما نگرانی‌های شدیدی در مورد تأثیر بازداشت‌های طولانی مدت و خودسرانه داریم.»

یوناما نوشته است: «آزادی عقیده و بیان باید مطابق با تعهدات بین‌المللی حقوق بشر مورد احترام قرار گیرد.»

اخیرا منابع نزدیک به ژولیا پارسی و منیژه صدیقی، دو زن معترض و فعال حقوق زن به روزنامه «هشت صبح» افغانستان گفته‌اند که وضعیت این دو زندانی وخیم شده و یکی از آنان به بیمارستان منتقل شده است.

روزنامه «هشت صبح» سه‌شنبه 14 قوس (آذر) گزارش داد که وضعیت صحی این دو زن معترض که در حال حاضر در زندان‌ طالبان به‌سر می‌برند، وخیم است.

منبع به این روزنامه گفته است که ماموران طالبان ژولیا پارسی را هفته گذشته به بیمارستان «ریاست امنیت» انتقال داده بودند و پس از یک هفته دوباره به زندان انتقال داده‌اند.

در این گزارش آمده است که منیژه صدیقی نیز اخیرا از زندان «پل‌چرخی» با خانواده‌اش تماس گرفته و «با گریه و فریاد» خواستار کمک برای نجات خود شده است.

مادر منیژه صدیقی در یک نوار صوتی گفته است که دخترش «در حالت مرگ‌‌ و زندگی» قرار دارد.

این زنان که عضو «جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان» هستند دو ماه قبل توسط طالبان بازداشت شدند.

وضع محدودیت‌ها و بازداشت‌های خودسرانه زنان توسط طالبان همواره مورد انتقادهای گسترده بین‌المللی قرار گرفته است اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان این موضوعات را «یک موضوع کوچک داخلی» خوانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید