افزایش نگرانی‌ درباره وضعیت سلامت دو زن معترض در زندان‌های طالبان

طالبان ژولیا پارسی را هفته گذشته به بیمارستان «ریاست امنیت» انتقال داده بودند و پس از یک هفته دوباره به زندان انتقال داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نزدیک به ژولیا پارسی و منیژه صدیقی، دو زن معترض و فعال حقوق زن به روزنامه «هشت صبح» افغانستان گفته‌اند که وضعیت این دو زندانی وخیم شده و یکی از آنان به بیمارستان منتقل شده است.

روزنامه «هشت صبح» سه‌شنبه 14 قوس (آذر) گزارش داد که وضعیت صحی این دو زن معترض که در حال حاضر در زندان‌ طالبان به‌سر می‌برند، وخیم است.

منبع به این روزنامه گفته است که طالبان ژولیا پارسی را هفته گذشته به بیمارستان «ریاست امنیت» انتقال داده بودند و پس از یک هفته دوباره به زندان انتقال داده‌اند.

در این گزارش آمده است که منیژه صدیقی نیز اخیرا از زندان «پل‌چرخی» با خانواده‌اش تماس گرفته و «با گریه و فریاد» خواستار کمک برای نجات خود شده است.

مادر منیژه صدیقی در یک نوار صوتی گفته است که دخترش «در حالت مرگ‌‌ و زندگی» قرار دارد.

این زنان که عضو «جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان» هستند دو ماه قبل توسط طالبان بازداشت شدند.

وضع محدودیت‌ها و بازداشت‌های خودسرانه زنان توسط طالبان همواره مورد انتقادهای گسترده بین‌المللی قرار گرفته است اما سخنگوی طالبان این موضوعات را «یک موضوع کوچک داخلی» خوانده است.

سازمان عفو بین‌الملل به تاریخ 26 عقرب (آبان) با ابراز نگرانی نسبت به بازداشت این زنان، از طالبان خواست تمام فعالان حقوق زنان را از زندان آزاد کند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌اش نوشت: «ادامه‌ محدودیت‌های شدید طالبان و سرکوب حقوق زنان و دختران می‌تواند جنایت علیه بشریت و آزار و اذیت جنسیتی باشد.»

نزدیک به دو ماه قبل هشتاد کشور عضو سازمان ملل در بیانیه مشترکی، نگرانی‌های خود را در مورد پایمال شدن حقوق و آزادی‌‌های زنان افغانستان ابراز کرده و «سیاست‌های تبعیض‌آمیز» طالبان در افغانستان را محکوم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید