دیدبان حقوق بشر: پلیس پاکستان مهاجران افغانستانی را با ضرب‌وشتم اخراج می‌کند

در بیانیه دید‌بان حقوق بشر آمده است که مقام‌های پاکستانی مرتکب تخلفات گسترده‌ای علیه اتباع افغانستان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دید‌‌بان حقوق بشر اعلام کرد که پلیس پاکستان با بازداشت‌های دسته جمعی، یورش‌های شبانه، ضرب و شتم و مصادره اموال مهاجران افغانستانی، آنان را به خروج از این کشور وادار می‌کند.

بر اساس بیانیه دیدبان حقوق بشر، پولیس پاکستان اموال مهاجران اهل افغانستان را ضبط و خانه‌های‌شان را تخریب کرده و مدارک هویتی آنان را از بین برده است.

در این بیانیه آمده است که مقام‌های پاکستانی مرتکب تخلفات گسترده‌ای علیه اتباع افغانستانی مهاجر در این کشور شدند.

در گزارش دید‌بان حقوق بشر آمده است: «پولیس پاکستان شب‌هنگام به خانه‌های مهاجران اهل افغانستان یورش برده و آنان را مورد ضرب‌وشتم، تهدید و مورد بازداشت قرار داده است.»

بر اساس این بیانیه، پولیس پاکستان همچنان خانه‌های مهاجران افغانستانی را با بولدوزر تخریب کرده است.

در همین حال، زنان مهاجر اهل افغانستان به دید‌بان حقوق بشر گفتند که پولیس پاکستان گاهی برخی از زنان و دختران را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و آنان را تهدید به تجاوز جنسی کرده است.

الین پیرسون، مدیر آسیایی دیدبان حقوق بشر گفت: «مقامات باید فورا به سوء‌استفاده‌ها پایان دهند و به افغان‌هایی که در معرض اخراج هستند این فرصت را بدهند تا در پاکستان محافظت شوند.»

قبل از این نیز فولکر ترک، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به بدرفتاری، بازداشت خودسرانه، تخریب اموال شخصی اتباع افغانستانی مهاجر در پاکستان ابراز نگرانی کرده و از پاکستان خواسته بود که از افرادی که در معرض تهدید با برگشت به افغانستان روبه‌رواند، محافظت کند.

همچنان سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از اخراج گسترده مهاجران افغانستانی از پاکستان، تاکید کرد که اخراج اجباری، فعالان حقوق بشر و زنان معترض را در معرض خطر جدی آزار و اذیت و بازداشت توسط طالبان قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، آنجلینا جولی، هنرپیشه مشهور هالیوودی و فعال حقوق بشر آمریکایی از اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان انتقاد کرده و آن را «نمونه‌ای از پسرفت در زمینه حقوق بشر در سطح جهان» خواند.

پاکستان اخیرا تصمیم گرفت تا بیش از یک میلیون مهاجر تبعه افغانستان را اخراج کند و روند اخراج این مهاجران از نزدیک به دو ماه قبل تاکنون همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید