سفارت افغانستان در هند به دلیل عدم حمایت و فشار طالبان تعطیل شد

بر اساس بیانیه سفارت افغانستان در هند، فشارهای دولت هند و طالبان آنان را به این تصمیم مجبور کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفارت افغانستان در «دهلی نو» در حالی بسته شد که ویزای دیپلمات‌های منصوب شده توسط دولت سابق افغانستان توسط کشور میزبان تمدید نشد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پس از چندین هفته تمدید نشدن ویزاهای‌ دیپلمات‌های سفارت افغانستان در ماه سپتامبر، در تازه‌ترین گام سفیر و کارکنان ارشد این سفارت برای درخواست پناهندگی عازم اروپا و ایالات متحده شدند و سفارت نیز اعلام کرد که ارائه خدمات در این نمایندگی دیپلماتیک را به حالت تعلیق در می‌آورد.

در بیانیه این سفارت که روز جمعه 3 قوس (آذر) در «ایکس» نشر شد، آمده است که دوره بلاتکلیفی به پایان رسیده و سفارت تعطیل شده است.

در بیانیه آمده است که کلیدهای سفارت به دولت میزبان تسلیم شده است.

بر اساس این بیانیه، فشارهای دولت هند و طالبان آنان را به اتخاذ چنین تصمیمی مجبور کرده است.

فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند در بیانیه‌ای گفت: «متاسفانه به‌رغم هشت هفته انتظار، تمدید روادید برای دیپلمات‌ها و تغییر در رفتار دولت هند محقق نشد.»

در این بیانیه آمده است: «با توجه به فشار مداوم طالبان و دولت هند برای کنار گذاشتن کنترل، سفارت با انتخاب دشواری مواجه شد.»

در بیانیه سفارت آمده است که دیپلمات‌های افغان در هند که توسط حکومت سابق افغانستان تعیین شده بودند، به کشورهای ثالث رسیده‌اند و هیچ‌کدام در هند باقی نمانده است.»

در بیانیه آمده است: «تنها افراد حاضر در هند دیپلمات‌های وابسته به طالبان هستند که به وضوح در جلسات منظم آنلاین این گروه شرکت می‌کنند».

در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به وضعیت کنسولگری‌های افغانستان در شهرهای دیگر هند از جمله بمبئی، نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید