نشست مخالفان طالبان در مسکو؛ نگرانی‌ها از تبدیل شدن افغانستان به مکان امن تروریستان

احمد مسعود: افغانستان در دو سال گذشته با تسلط طالبان در یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک فرو رفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در نشستی که پنج‌شنبه 2 قوس (آذر) به میزبانی حزب عدالت پارلمان فدراسيون روسيه و اكادمى علوم روسيه در مسکو برگزار شد، اشتراک کنندگان از تبدیل شدن افغانستان به مکانی امن برای تروریستان ابراز نگرانی کردند.

در این نشست علاوه بر احمد مسعود، رهبر «جبهۀ مقاومت ملی»، محمد محقق، عضو «شورای مقاومت برای نجات افغانستان»، احمد ولی مسعود، رئیس «بنیاد مسعود»، فوزیه کوفی و شکریه بارکزی، اعضای پیشین پارلمان افغانستان و ده‌ها تن از چهره‌های سیاسی افغانستان حضور یافته‌اند.

این نشست زیر عنوان «افغانستان بين گذشته و آينده؛ در مسير یک صلح عادلانه و توسعه‌ی پايدار» برگزار شد.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در این نشست گفت: «اکنون کشور بهشت امن تروریستان شده است.»

او گفت، افغانستان در دو سال گذشته با تسلط طالبان در یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک فرو رفته است.

مسعود گفت: «هرگونه ارتباط با منطقه و هر ارتباط کشورهای منطقه و دنیا با افغانستان، باید استوار بر احترام به مردم و خواست مردم افغانستان باشد. هیچ رابطه‌ استراتژیک بوده نمی‌تواند؛ مگر حمایت مردم آن کشور را به همراه داشته باشد. شرایط فعلی به هیچ عنوان رضایت و حمایت مردم افغانستان را با خود ندارد.»

در همین حال، محمد محقق گفت سیاست تعامل با گروه طالبان طی دو سال گذشته مفید نبوده و در صورتی که طالبان به این نوع سیاست‌های خود ادامه دهند، این شورا گزینه‌های مبارزات میدانی را نیز در وقت مناسب آن در نظر دارد.

او گفت: «در افغانستان تحت حاکمیت طالبان وضعیت جامعه هزاره تراژیک‌تر از همه است. هزاره‌های افغانستان همزمان دو گونه تبعیض قومی و مذهبی را تحمل می‌کنند»

شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در نروژ نیز در این نشست گفت، بدون افغانستان آرام، مرفه و با ثبات، منطقه و همسایه‌های افغانستان هیچ‌گاه آرام نخواهند بود.

فوزیه کوفی، نماینده پیشین پارلمان افغانستان در این نشست گفت: «طالبان زنان را از تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حذف کرده‌اند.»

برای اولین بار پس از تسلط طالبان بر افغانستان در 2021، مسکو میزبان مخالفان این گروه بوده است.

هدف این نشست، «علاقه‌مندى روسيه به آمدن ثبات در افغانستان و به وجود آمدن يک روند سياسى همه‌شمول در مبارزه با افراطيت و هراس‌افکنی و مواد مخدر، توسعه‌ اجتماعى و بشردوستانه و همكارى‌هاى اقتصادى بين‌المللى» عنوان شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید