وزیر بهداشت هلند از انتشار عکس با یک مقام طالبان عذرخواهی کرد

کویپرس: این یک اشتباه بود، نباید اتفاق می‌افتاد و من از آن پشیمان هستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارنست کویپرس، وزیر صحت (بهداشت)، رفاه و ورزش هلند از انتشار عکس‌ خود با عبدالباری عمر، رئیس اداره‌ تنظیم غذا و داروی طالبان عذرخواهی کرد.

کویپرس پس از انتقادهای گسترده به سفر یک عضو گروه طالبان افغانستان به هلند و نشر عکس با وی توسط وزیر صحت این کشور، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «در آن زمان نمی‌دانستم این شخص کیست.»

کویپرس نوشت: «این یک اشتباه بود، نباید اتفاق می‌افتاد و من از آن پشیمان هستم.»

او در ادامه نوشت: «من از حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان دفاع می‌کنم و به هیچ وجه نمی‌خواهم خودم را با این رژیم وحشتناک مرتبط کنم.»

او نوشت که در حال بررسی چگونگی حضور این عضو گروه طالبان در لاهه است.

اخیرا ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که حضور عبدالباری عمر یکی از اعضای گروه طالبان در آلمان را نشان می‌دهد، همچنان انتشتر عکس وی از سوی وزیر صحت هلند جنجالی شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «باختر» مربوط به طالبان، عبدالباری عمر پس از برگزاری برنامه‌ای در هلند به شهر کلن آلمان سفر کرده بود.

پس از واکنش‌های گسترده فعالان، خبرنگاران و سیاسیون اهل افغانستان و آلمانی، وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و برای این عضو گروه طالبان، ویزا صادر نکرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آلمان آمده است: «تا زمانی که طالبان در افغانستان آشکارا حقوق‌ بشر؛ به‌ویژه حقوق زنان و دختران را زیر پا بگذارند، هیچ‌گونه عادی‌سازی با رژیم طالبان، وجود نخواهد داشت.»

واکنش مجلس نمایندگان آمریکا

مایکل مک‌کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به سفر این عضو طالبان به برخی کشورهای اروپایی واکنش نشان داده و آن را «غیرقابل قبول» دانست.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به نقل از مک‌کال در ایکس نوشت: «کشورها باید در اجرای ممنوعیت‌ سفر اعضای طالبان به طور متحد عمل کنند.»

مشخص نیست که کدام کشور اروپایی به این عضو طالبان ویزا اعطا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید