انتقاد کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از بدرفتاری با مهاجران افغانستانی در پاکستان

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل مجدداً درخواست خود را از دولت پاکستان برای تعلیق برنامه اخراج مهاجران افغانستانی ارائه کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فولکر ترک، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به بدرفتاری، بازداشت خودسرانه، تخریب اموال شخصی اتباع افغانستانی مهاجر در پاکستان ابراز نگرانی کرد.

بر اساس بیانیه سازمان ملل، فولکر ترک از پاکستان خواست از افرادی که در معرض تهدید با برگشت به افغانستان روبه‌رواند، محافظت کند.

ترک گفت: «پاکستان باید از افرادی که ممکن است در افغانستان مورد آزار، شکنجه، بدرفتاری یا سایر آسیب‌های جبران‌ناپذیر روبه‌رو شوند، محافظت کند. این شامل زنان و دختران افغانستان، مقامات دولتی و نیروهای امنیتی پیشین، اقلیت‌های قومی و مذهبی، مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه‌ مدنی و کارمندان رسانه‌‌ها می‌شود.»

او افزود: «زنان و دخترانی که وارد افغانستان می‌شوند به ویژه آسیب‌پذیر هستند. سیاست‌ها و فرمان‌های مقامات طالبان آنان را از ادامه تحصیل فراتر از کلاس ششم، کار در بیشتر بخش‌ها، دسترسی به پارک‌ها و سایر فضاهای عمومی منع می‌کند.»

در این گزارش آمده است، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل مجدداً درخواست خود را از دولت پاکستان برای تعلیق برنامه اخراج مهاجران افغانستانی ارائه کرده است.

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از اخراج گسترده مهاجران افغانستانی از پاکستان، تاکید کرد که اخراج اجباری، فعالان حقوق بشر و زنان معترض را در معرض خطر جدی آزار و اذیت و بازداشت توسط طالبان قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، آنجلینا جولی هنرپیشه مشهور هالیوودی و فعال حقوق بشر از اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان انتقاد کرد.

جولی که به عنوان فرستاده ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز فعالیت کرده است، در یک پست اینستاگرامی با انتقاد از پاکستان این اقدام را «نمونه‌ای از عقب‌نشینی در حقوق بشر در سطح جهان» خواند.

پاکستان اخیرا اعلام کرد که بیش از یک میلیون مهاجر اهل افغانستان را اخراج می‌کند. سازمان ملل متحد نیز در این‌باره اعلام کرد که از اول نوامبر تاکنون، 287 هزار مهاجر از پاکستان وارد افغانستان شد‌ه‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید