ارزیابی هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل‌ از اوضاع افغانستان به شورای امنیت ارائه می‌شود

فریدون سینیرلی اوغلو هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد در پیش‌نویس این ارزیابی از طالبان خواسته فورا محدودیت‌های کاری و تحصیلی اعمال شده علیه زنان در افغانستان را لغو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان قرار است جمعه 26 عقرب (آبان) گزارش ارزیابی‌اش در مورد افغانستان را به شورای امنیت ارائه کند.

فریدون سینیرلی اوغلو هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در پیش‌نویس این ارزیابی که به دست شبکه «صدای آمریکا» رسیده است، از حکومت طالبان خواسته است تا به گونه‌ای فوری محدودیت‌های کاری و تحصیلی اعمال شده علیه زنان در افغانستان را لغو کند.

در این پیش‌نویس آمده است: «هر گونه ادغام رسمی مجدد افغانستان در نهادها و سیستم‌های جهانی، مستلزم مشارکت و رهبری زنان در جامعه افغانستان است.»

در این پیش‌نویس ذکر شده است که به رسمیت شناختن حکومت طالبان مشروط به پایبندی آن‌ به تعهدات و مکلفیت‌های بین‌المللی است.

بر اساس این ارزیابی، زنان و دختران افغانستان، جامعه تجاری، چهره‌های مذهبی، بزرگان قبایل، جامعه مدنی، متخصصان صحت و آموزش و بسیاری از نماینده‌های مقام‌های کنونی طالبان بر رفع این محدودیت‌ها تأکید کرده‌اند.

این ارزیابی توصیه می‌کند که یک گفتمان ملی باید برای ایجاد حکومت فراگیر و تضمین صلح پایدار و توسعه اقتصادی در افغانستان آغاز شود و افزوده که «این امر اجازه حرکت به‌سوی عادی‌سازی و ادغام کامل افغانستان در سیستم بین‌المللی را می‌دهد.»

در ارزیابی همچنان آمده است، جامعه بین‌المللی باید به سرعت راه حلی را برای آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان که بالغ به میلیاردها دلار می‌شود، پیدا کند.

این خواسته‌های هماهنگ‌کننده سازمان ملل در حالی است که قبل از این هشتاد کشور عضو سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک حمایت خود را از زنان افغانستان اعلام کرده و از محدودیت‌های طالبان علیه زنان و دختران در این کشور انتقاد کرده‌اند.

یک ماه قبل هشتاد کشور عضو سازمان ملل در بیانیه مشترکی، نگرانی‌های خود را در مورد پایمال شدن حقوق و آزادی‌‌های زنان افغانستان ابراز کرده و سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان را محکوم کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پنجم میزان (مهر)، در واکنش به جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره افغانستان، ضمن بی‌اعتنایی به نگرانی‌های بین‌المللی، گفته بود که «کار و آموزش زنان و دختران یک موضوع کوچک داخلی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید