رئیس سابق کمیسیون حقوق بشر افغانستان برنده جایزه بنیاد «فریدریش ایبرت» آلمان شد

بنیاد فریدریش ایبرت که قدیمی‌ترین سازمان حقوق بشری است این جایزه را در 28 نوامبر ماه جاری در مراسمی به شهرزاد اکبر اهدا خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بنیاد «فریدریش ایبرت» آلمان جایزه حقوق بشر 2023 را به شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اختصاص داد.

این سازمان در بیانیه‌ای که شنبه 20 عقرب (آبان) منتشر شد، اعلام کرد که شهرزاد اکبر حامی دموکراسی و مدافع حقوق بشر است که نه تنها عملکردهای طالبان را در قبال زنان محکوم کرده، بلکه به حکومت پیشین نیز انتقادهایی داشته است.

در بیانیه‌ این سازمان آمده است، اعطای این جایزه به اکبر نشان‌دهنده همستگی با زنان افغان است که پس از فروپاشی نظام جمهوری از شرایط انسانی فاجعه‌بار در افغانستان تحت کنترل طالبان رنج می‌برند.

بنیاد فریدریش ایبرت که قدیمی‌ترین سازمان حقوق بشری است این جایزه را در 28 نوامبر ماه جاری در مراسمی به شهرزاد اکبر اهدا خواهد کرد.

در بیانیه این بنیاد آمده است: «شهرزاد اکبر که با خانواده‌اش در تبعید به سر می‌برد، به عنوان رئیس سازمان حقوق بشر روادری، همچنان به افزایش آگاهی از وضعیت ویران کشور خود و مقاومت زنان افغان در برابر رژیم طالبان ادامه می‌دهد.»

شهرزاد اکبر از 2019 تا سال 2021 که حکومت سابق افغانستان سقوط کرد، به عنوان رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور کار کرد.

او اکنون به عنوان رئیس سازمان حقوق بشر «رواداری» کار می‌کند و ماهیت کارش «بررسی وضعیت حقوق بشری در افغانستان و آگاهی‌دهی از شرایط زندگی زنان در افغانستان» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید