طالبان خواستار اجازه سفر آزادانه ساکنان دو طرف مرز توسط پاکستان شد

قبل از این ساکنان برخی مناطق، از جمله ولایت‌های جنوبی افغانستان می‌توانستند تنها با تذکره (شناسنامه) وارد پاکستان شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی وضع قانون جدید دولت پاکستان برای افغانان که می‌خواهند به این کشور سفر کنند و اخراج گسترده مهاجرین افغان، وزارت خارجه طالبان خواستار لغو این قانون شد.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه‌ طالبان، سه‌شنبه 16 عقرب (آبان) در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که پاکستان باید به ساکنان مناطق مرزی، از جمله «اسپین‌بولدک» و «چمن» اجازه دهد که مانند گذشته بدون گذرنامه و ویزا، آزادانه رفت‌وآمد کنند.

بلخی نوشته است: «مردم اسپین‌بولدک – چمن و در کُل، خطِ بین افغانستان و پاکستان با یکدیگر پیوندهای دینی، قومی، زبانی، خویشاوندی و تجاری فراوانی دارند.»

او نوشت که این تصمیم می‌تواند مشکلات زیادی برای زندگی مردم دو طرف مرز ایجاد کند و به همین دلیل هزاران نفر از مردم منطقه به این تصمیم اعتراض کرده‌اند.

پاکستان اخیرا سختگیری‌های زیادی علیه مهاجران افغان وضع کرده است. بر علاوه اخراج گسترده مهاجرین افغان، این کشور اخیرا اعلام کرد که برای جلوگیری از ورود غیرقانونی شهروندان افغانستان، در نقطه‌ صفری گذرگاه تورخم سیستم تأیید ویزا ایجاد کرده است.

قبل از این ساکنان برخی مناطق، از جمله ولایت‌های جنوبی افغانستان می‌توانستند تنها با تذکره (شناسنامه) وارد پاکستان شوند.

پاکستان در اوایل ماه اکتبر به همه مهاجران افغان که بدون مدرک قانونی در این کشور به سر می‌برند، مهلت داد که تا اول نوامبر به افغانستان برگردند،‌ و در غیر این‌صورت با اخراج اجباری مواجه خواهند شد.

چندین نهاد امدادرسان بین‌المللی و سازمان عفو بین‌الملل از اخراج اجباری این مهاجران از پاکستان انتقاد کرده و خواهان توقف آن شدند، دولت پاکستان اما همچنان به اخراج مهاجران افغان که دارای مدرک قانونی نیستند، ادامه می‌دهد.

شورای پناهندگان نروژ (NRC)، شورای پناهندگان دانمارک (DRC) و کمیته بین‌المللی نجات (IRC) پنج‌شنبه 11 عقرب (آبان) ضمن هشدار درباره پیامدهای بحران بازگشت فزاینده و سریع مهاجرین افغان از پاکستان به کشورشان، از نهادهای کمک‌رسان خواستند تا برای جلوگیری از بروز بحران جدید در افغانستان بودجه فراهم کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید