رهبر طالبان آزار و اذیت مهاجران افغانستانی را غیرقابل تحمل دانست

وزیر دفاع طالبان نیز در بیانیه‌ای هشدار داد که پاکستان «به اندازه کاشت کند که درو بتواند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اخراج گسترده مهاجران افغانستانی از پاکستان، ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در بیانیه‌ای آزار و اذیت مهاجران افغانستانی را «غیرقابل تحمل» خواند.

براساس بیانیه صوتی رهبر طالبان که روز جمعه، 12 عقرب (آبان) نشر شد، او بدون ذکر نام پاکستان از آزار مهاجران افغانستانی انتقاد کرده است.

آخوندزاده در بیانیه خود گفته است: «برادران مهاجر شب و روز‌شان را در کشور دیگر به سختی سپری می‌کنند و خبر‌های دردآور از بازداشت و زندانی شدن‌شان می‌رسد که قابل تحمل و برداشت نیست.»

رهبر طالبان همچنان تاکید کرد که با مهاجران برخورد مناسب صورت بگیرد و برای ایجاد شغل برای آنان اقدام شود.

در همین حال، رییس‌الوزرای طالبان نیز بیانیه‌ای خطاب به مقام‌های پاکستان گفت که اگر مشکلی دارند رو‌در رو با این گروه صحبت کنند، با مهاجران کاری نداشته باشند.

از سویی دیگر، ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان نیز در بیانیه‌ای هشدار داد که پاکستان «به اندازه کاشت کند که درو بتواند.»

چندین نهاد امدادرسان بین‌المللی و سازمان عفو بین‌الملل از اخراج اجباری این مهاجران از پاکستان انتقاد کرده و خواهان توقف آن شدند، دولت پاکستان اما همچنان به اخراج مهاجران افغان ادامه می‌دهد.

پاکستان در اوایل ماه اکتبر به همه مهاجران افغانستانی که بدون مدرک قانونی در این کشور به سر می‌برند، مهلت داد که تا اول نوامبر به افغانستان برگردند،‌ و در غیر این‌صورت با اخراج اجباری مواجه خواهند شد.

همچنان مقام‌های پاکستانی روز سه‌شنبه گذشته یک پناهگاه غیرقانونی پناهجویان افغانستانی در اسلام‌آباد را تخریب کردند.

پاکستان میزبان بیشترین تعداد پناهجویان افغان از زمان حمله شوروی به کابل در سال 1979 بوده است. مقامات اسلام‌آباد تعداد پناهجویان افغان در پاکستان را در حدود 4.4 میلیون نفر اعلام کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید