هشدار نهادهای امدادرسان درباره پیامدهای بحران بازگشت فزاینده افغان‌ها از پاکستان

سازمان عفو بین‌الملل از پاکستان خواست تصمیم به اخراج پناهجویان افغان از این کشور را فورا لغو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای پناهندگان نروژ (NRC)، شورای پناهندگان دانمارک (DRC) و کمیته بین‌المللی نجات (IRC) پنج‌شنبه 11 عقرب (آبان) ضمن هشدار درباره پیامدهای بحران بازگشت فزاینده و سریع مهاجرین افغان از پاکستان به کشورشان، از نهادهای کمک‌رسان خواستند تا برای جلوگیری از بروز بحران جدید در افغانستان بودجه فراهم کنند.

در اعلامیه این نهادها که در صفحه «ایکس» شورای پناهندگان نروژ نشر شده، آمده است: «این سه سازمان از کشورهای همسایه درخواست می‌کنند تا زمانی که برای بازگشت افغان‌ها به میهن‌شان، شرایط داوطلبانه، با‌ثبات و امن فراهم شود، به حمایت از همه مهاجرین آسیب‌پذیر ادامه دهند.»

در اعلامیه آمده است: «آنها در شرایطی بسیار وخیم به افغانستان بازگردانده می‌شوند و اکثر آنان چند روز سفر سختی را تحمل می‌کنند و حتا مجبور شده‌اند که برای هزینه ترانسپورت، اسباب و لوازم‌شان را بدهند.»

پاکستان در اوایل ماه اکتبر به همه مهاجران افغان که بدون مدرک قانونی در این کشور به سر می‌برند مهلت داد که تا اول نوامبر به افغانستان برگردند،‌ در غیر آن با اخراج اجباری مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر سازمان عفو بین‌الملل، سه‌شنبه 9 عقرب (آبان) با نشر بیانیه‌ای، از پاکستان خواست تا تصمیم به اخراج پناهجویان افغان را فورا لغو کند.

دیپروس موچنا، مدیر ارشد عفو بین‌الملل گفت: «قویاً درخواست خود را از دولت پاکستان تکرار می‌کنیم که فوراً از تصمیم خود مبنی بر اخراج اجباری پناهجویان ثبت‌نشده افغان قبل از ضرب‌الاجل تعیین‌شده، عقب‌نشینی کند.»

عفو بین‌الملل همچنان از کشورهای جهان خواست که در حمایت مالی از پاکستان و پناه‌دادن به افغان‌هایی که از آزار و اذیت طالبان فرار کرده‌اند، سهمی داشته باشند.

هفته گذشته سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای سرگشاده به نخست‌وزیر پاکستان از وی خواست تا از تصمیم خود برای بازگرداندن اجباری پناهجویان افغان به افغانستان صرف‌نظر کند.

مقام‌های پاکستانی روز سه‌شنبه گذشته یک پناهگاه غیرقانونی پناهجویان افغان در اسلام‌آباد را تخریب کردند.

پاکستان میزبان بیشترین تعداد پناهجویان افغان از زمان حمله شوروی به کابل در سال 1979 بوده است. مقامات اسلام آباد تعداد پناهجویان افغان در پاکستان را در حدود 4.4 میلیون نفر اعلام کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید