کارشناسان سازمان ملل خواستار آزادی دو مدافع حقوق زن از زندان طالبان شدند

کارشناسان در بیانیه‌ای گفتند: ما نگران سلامت جسمی و روانی آنها هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کارشناسان سازمان ملل متحد، سه‌شنبه 9 عقرب (آبان) از طالبان خواستند که فوراً دو مدافع حقوق زن را که بیش از یک ماه است در بازداشت به سر می‌برند و دلیلی برای دستگیری آنها ذکر نشده است، آزاد کنند.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، کارشناسان سازمان ملل، از جمله ریچارد بنت، گزارشگر ویژه این سازمان در امور افغانستان، آزادی ندا پروانی و ژولیا پارسی و اعضای خانواده آنها را یک امر فوری خواندند.

کارشناسان گفته‌اند که این دو فعال حقوق زن از داشتن وکیل قانونی محروم هستند و به جرمی متهم نشده و به دادگاه معرفی نشده‌اند.

کارشناسان در بیانیه‌ای گفتند: «ما نگران سلامت جسمی و روانی آنها هستیم.»

کارشناسان همچنان از مقامات طالبان خواستند تا به حقوق و آزادی‌ها احترام بگذارند و گفتند که این بازداشت هیچ توجیهی ندارد.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند، مردم نباید آزادی خود را صرفاً به دلیل ابراز عقاید خود از دست بدهند. به گفته آنان، زنان مدافع حقوق بشر به ویژه در معرض خطر هستند و به دلیل جنسیت خود در افغانستان مورد هدف قرار می‌گیرند.

در این بیانیه آمده است: «به نظر می‌رسد که طالبان به تشدید محدودیت‌های خود در فضای مدنی، به‌ویژه از طریق خاموش کردن صدای زنان و دختران ادامه می‌دهند و در نتیجه اثری دلخراش ایجاد می‌کنند».

در همین حال، کارشناسان از آزادی اخیر مرتضی بهبودی روزنامه نگار افغان - فرانسوی و مطیع الله ویسا، بنیانگذار روند «مسیر قلم»، که از حقوق دختران برای تحصیل دفاع می‌کند، استقبال کردند.

«آسوشیتد پرس» نوشت که افغانستان تنها کشور در جهان است که برای تحصیل دختران محدودیت دارد.

وزارت داخله طالبان برای اظهار نظر در مورد زنان بازداشت شده و خانواده‌های آنها به «آسوشیتد پرس» پاسخی نداده است.

بازداشت ژولیا پارسی، رهبر «جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان» و ندا پروانی، عضو این جنبش توسط طالبان واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.

طالبان ژولیا پارسی، رهبر «جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان» و یک پسرش را 5 میزان در کابل بازداشت کردند. قبل از آن، طالبان ندا پروانی، عضو این جنبش را همراه با همسر و یک پسرش بازداشت کرده بودند.

گفتنی است که سازمان عفو بین‌الملل نیز با نشر بیانیه‌ای خواهان آزادی معترضان توسط طالبان شده است.

بازداشت این دو معترض واکنش‌های شهروندان افغانستان را نیز در پی داشته است. شهروندان افغانستان با راه‌اندازی هشتگ‌های «ندا پروانی را آزاد کنید» و «ژولیا پارسی را آزاد کنید» خواهان آزادی این دو فعال زن معترض شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید