عفو بین‌الملل: پاکستان اخراج پناهجویان افغان را فورا لغو کند

عفو بین‌الملل همچنان از کشورهای جهان خواست که در حمایت مالی از پاکستان و پناه‌دادن به افغان‌هایی که از آزار و اذیت طالبان فرار کرده‌اند، سهمی داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل، سه‌شنبه 9 عقرب (آبان) با نشر بیانیه‌ای، از پاکستان خواست تا اخراج پناهجویان افغان را فورا لغو کند.

دیپروس موچنا، مدیر ارشد عفو بین الملل گفت: «قویاً درخواست خود را از دولت پاکستان تکرار می‌کنیم که فوراً از تصمیم خود مبنی بر اخراج اجباری پناهجویان ثبت‌نشده افغان قبل از ضرب‌الاجل تعیین‌شده، عقب نشینی کند.»

او گفت: «پاکستان باید به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود از جمله اصل عدم بازگرداندن و توقف سرکوب و آزار و اذیت پناهجویان افغان در سراسر کشور عمل کند.»

عفو بین‌الملل همچنان از کشورهای جهان خواست که در حمایت مالی از پاکستان و پناه‌دادن به افغان‌هایی که از آزار و اذیت طالبان فرار کرده‌اند، سهمی داشته باشند.

«بیش از 1.4 میلیون پناهنده در معرض خطر اخراج از مکانی هستند که پناه گرفته‌اند. هنوز زمان وجود دارد که پاکستان امروز به سرعت عمل کند تا از ایجاد بحرانی که در آن خانواده‌ها بی‌خانمان می‌شوند، از دسترسی به معیشت و خدمات اولیه محروم می‌شوند و پیش از ماه‌های سخت زمستان از هم جدا می‌شوند، جلوگیری کند.»

در بیانیه آمده است: «این امر به ویژه زنان و دختران را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد، چرا که صرفاً به دلیل جنسیت در معرض آزار و اذیت و سایر موارد نقض جدی حقوق بشر قرار می‌گیرند. برای اکثریت آنها زندگی و تحصیل در پاکستان ممکن است تنها شانس برای تحصیل باشد.»

در ادامه بیانیه آمده است: «تعداد قابل توجهی از پناهجویان افغان از جمله روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر، زنان معترض، هنرمندان و مقامات سابق دولتی و پرسنل امنیتی نیز در صورت اجبار به بازگشت به افغانستان در معرض خطر قرار خواهند گرفت.»

سازمان عفو بین‌الملل قبلاً نیز آزار و اذیت پناهجویان افغان در پاکستان را مستند کرده بود و در 12 ماه گذشته، مکاتباتی را با دولت پاکستان داشته تا نگرانی‌های خود را در مورد تأخیر ثبت نام، آزار و اذیت و تبعیض پناهندگان افغان در این کشور مطرح کند.

هفته گذشته سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای سرگشاده به نخست وزیر پاکستان از وی خواست تا از تصمیم خود برای بازگرداندن اجباری پناهجویان افغان به افغانستان صرف‌نظر کند.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز 27 میزان (مهر) از همسایگان افغانستان از جمله پاکستان خواست تا به افغان‌هایی که به این کشورها پناه برده‌اند، و به دنبال حمایت هستند اجازه ورود بدهند.

پاکستان برای تمام مهاجران غیرقانونی افغان، مهلت تعیین کرده که تا اول نوامبر این کشور را ترک کنند یا با اخراج اجباری مواجه خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید