آمریکا همسایگان افغانستان از جمله پاکستان را به پذیرش پناهجویان افغان فراخواند

پاکستان برای تمام مهاجران غیرقانونی افغان مهلت تعیین کرده که تا اول نوامبر این کشور را ترک کنند یا با اخراج اجباری مواجه خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده روز پنج‌شنبه 27 میزان (مهر) از همسایگان افغانستان از جمله پاکستان خواست تا به افغان‌هایی که به این کشورها پناه برده‌اند، و به دنبال حمایت هستند اجازه ورود بدهند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از این کشورها خواست تا به تعهدات خود در مورد رفتار مناسب با پناهجویان پایبند باشند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: «ما قویاً همسایگان افغانستان از جمله پاکستان را ترغیب می‌کنیم تا به افغان‌هایی که به دنبال حمایت بین‌المللی هستند اجازه ورود بدهند و با سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه هماهنگی کنند».

پاکستان برای تمام مهاجران غیرقانونی افغان، مهلت تعیین کرده که تا اول نوامبر این کشور را ترک کنند یا با اخراج اجباری مواجه خواهند شد.

به گفته اسلام آباد، حدود 1.73 میلیون افغان در پاکستان بدون هیچ سند قانونی زندگی می‌کنند. پاکستان ادعا کرده است که اتباع افغانستان اخیرا چندین حمله انتحاری را در خاک این کشور انجام داده‌اند.

به گفته اسلام آباد، حدود 20 هزار افغان که پس از تسلط طالبان بر افغانستان در سال 2021 گریختند، در پاکستان در انتظار رسیدگی به درخواست‌های خود برای ویزای مهاجرت ویژه ایالات متحده (SIV) یا اسکان مجدد در ایالات متحده به عنوان پناهنده هستند.

پاکستان میزبان بیشترین تعداد پناهجویان افغان از زمان حمله شوروی به کابل در سال 1979 بوده است. مقامات اسلام آباد تعداد پناهندگان افغان در پاکستان را در حدود 4.4 میلیون نفر اعلام کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید