برنامه جهانی غذا: بازماندگان زلزله هرات گرسنه و وحشت‌زده در میان آوارها می‌خوابند

برنامه جهانی غذا: زلزله هرات فاجعه سر فاجعه دیگر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسئولان «برنامه جهانی غذا» با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زلزله‌زدگان در هرات، گفته‌اند که بازماندگان زلزله‌‌ شب‌ها، گرسنه و وحشت‌زده، در میان آوارها می‌خوابند.

برنامه جهانی غذا چهارشنبه 19 میزان (مهر) با نشر بیانیه‌ای، زلزله‌ اخیر در ولایت هرات در غرب افغانستان را «فاجعه سر فاجعه» خوانده و از جامعه جهانی خواست، به بازماندگان این زلزله کمک کند.

فیلیپ کروف، مسئول بخش مطبوعات این سازمان در افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» گفت، کمک‌های محدود به زلزله‌زدگان امور امدادرسانی را با چالش مواجه می‌کند.

کروف گفت که پس از کاهش کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان، این اداره تنها به سه میلیون افغان در این کشور کمک‌های غذایی می‌کند.

به گفته وی، در زلزله تمامی مراکز بهداشتی و درمانی تخریب شده و امکانات معیشتی مردم نیز از بین رفته است.

او افزود: «مادران شیرده، بیشتر از دیگران آسیب دیده‌اند. اگر بتوانیم به آنان کمک کنیم، از سوءتغذیه جلوگیری می‌شود، این کاری است که انجام می‌دهیم، زیرا پیشگیری از سوء‌تغذیه ارزان‌تر از درمان سوء‌تغذیه است.»

روز شنبه 15 میزان زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 6.3 درجه در مقیاس ریشتر ولایت هرات افغانستان را لرزاند و پس‌لرزه‌های شدید آن باعث افزایش تعداد قربانیان در این منطقه شد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد دو سوم قربانیان زلزله هرات را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی طالبان اعلام کرد که در اثر این زلزله، چهار هزار تن جان باخته و زخمی شده‌اند.

زلزله مناطق صعب العبور واقع در 30 کیلومتری شمال غربی مرکز ولایت هرات، را تحت تأثیر قرار داد و باعث فروریختن خانه‌های روستاییان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید