شمار جان‌باختگان زلزله افغانستان به 2 هزار نفر افزایش یافت

سخنگوی وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی حکومت طالبان، از نابودی کامل 6 روستا و کشته‌شدن حدود دو هزار نفر خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بلال کریمی، سخنگوی حکومت طالبان، یکشنبه 16 مهر از افزایش شمار قربانیان زمین‌لرزه در افغانستان که پس‌لرزه آن شامل چندین منطقه دورافتاده در غرب کشور این کشور شده است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلال کریمی گفت: «متاسفانه شمار کشته‌شدگان بسیار زیاد است و به بیش از هزار نفر می‌رسد».

جانان سایق، سخنگوی اداره مبارزه با حوادث طبیعی حکومت طالبان هم به «بی‌بی‌سی» گفت که «تا کنون 2053 نفر کشته و 9240 نفر زخمی شده‌اند.»

این در حالی است که عبدالوحید رایان، سخنگوی وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی طالبان، از نابودی کامل 6 روستا و کشته‌شدن حدود دو هزار نفر خبر داد.

رعب و وحشت

در همین حال ساکنان شهر هرات تاکید کردند که این زمین‌لرزه باعث ایجاد رعب و وحشت در این شهر شده است.

ساکنان این ولایت گفتند که مردم خانه‌های خود را ترک کرده و در خیابان‌ها بدون هیچ گونه پوششی شب را گذراندند.

تصاویر از مناطق زلزله زده از خبرگزاری فرانسه

روز گذشته زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 6.3 ریشتر ایالت محروم هرات را لرزاند و پس لرزه‌های شدید آن باعث افزایش تعداد قربانیان شد.

زلزله مناطق صعب العبور واقع در 30 کیلومتری شمال غربی مرکز ولایت هرات، را تحت تأثیر قرار داد و باعث فروریختن خانه‌های روستائیان شد به طوری که اغلب ساکنان این مناطق برای نجات از مرگ از خانه‌های خود خارج شده به خیابان‌ها پناه بردند.

در همین حال سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیش از 600 خانه در حداقل 12 روستای اطراف هرات ویران شده یا آسیب جزئی دیده و حدود 4200 نفر آسیب دیده‌اند.

این در حالی رخ داد که افغانستان در حال حاضر از یک بحران انسانی شدید رنج می‌برد؛ چرا که کمک‌های خارجی از زمان بازگشت مجدد طالبان به قدرت در سال 2021 در مقیاس وسیعی متوقف شده است.

ولایت هرات که یک میلیون و 900 هزار نفر در آن زندگی می‌کنند و در مرز ایران قرار دارد، سال‌هاست که از خشکسالی مداوم رنج می‌برد. این خشکسالی و جنگ زندگی بسیاری از مردم فقیر و کشاورزان آن را فلج کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید