مک‌کال: دولت بایدن خطر فعالیت‌های هراس‌افکنی طالبان را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ادعا کرد که بایدن می‌خواهد طالبان را از قانون «AUMF» یا «بهره‌گیری از نیروی نظامی هراس‌افکنان» مستثنا بسازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایکل مک‌‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در اظهاراتی گفت که بایدن تلاش می‌کند خطر «فعالیت‌های هراس‌افکنی» طالبان را «کم اهمیت» جلوه دهد.

بر اساس بیانیه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، مک‌‌کال، ادعا کرد که دولت بایدن می‌خواهد طالبان را از قانون «AUMF» یا «بهره‌گیری از نیروی نظامی هراس‌افکنان» مستثنا بسازد.

قانون «بهره‌گیری از نیروی نظامی هراس‌افکنان» به نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد تا دولت‌های پشتیبان گروه‌های هراس‌افکن را آماج قرار دهند.

در بیانیه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا آمده است: «آنها (دولت بایدن) مکرراً ادعا کردند که طالبان به تعهدات خود در زمینه مبارزه با تروریسم تحت توافق دوحه عمل می‌کنند و آنها برای شکست داعش کار می‌کنند.»

در ادامه بیانیه آمده است: «در حقیقت، طالبان با متحدان خود القاعده برای شکست دادن دشمن مشترک خود داعش به عنوان بخشی از مبارزه داخلی برای قدرت که از سال 2014 ادامه دارد، کار می‌کند.»

در بیانیه به نقل از مک‌کال آمده است: «طالبان هرگز روابط خود را با القاعده قطع نکرده است. سازمانی که توسط دولت ایالات متحده یک سازمان تروریستی خارجی تعیین شده است.»

بر اساس بیانیه، مک‌‌کال گفته است: «اگر طالبان واقعاً به تعهدات ضد تروریسم خود پایبند بود، برای شکست القاعده تلاش می‌کرد. شدیدا نگران هستم که دولت بایدن تلاش می‌کند این واقعیت را از مردم آمریکا پنهان کند تا طالبان بتوانند از AUMF کنار گذاشته شوند و من اجازه نمی‌دهم این کار را بکند.»

مک‌‌کال افزود: «بار دیگر، دولت بایدن به مردم آمریکا در مورد ویرانی‌هایی که در افغانستان ایجاد کرده است دروغ می‌گوید و این شرم آور است.»

مک‌‌کال پیشتر نیز از دیدار نمایندگان ایالات متحده با طالبان در قطر انتقاد کرده و خواستار توقف آن شده بود.

این بیانیه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در حالی نشر شد که پیش از این جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده در یک نشست خبری گفته بود که القاعده را در افغانستان به کمک طالبان سرکوب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید