بازداشت 800 مهاجر افغانستان توسط پلیس پاکستان

اکسپرس تریبون: این تصمیم پس از تنش‌ دو کشور همسایه تلقی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلیس پاکستان اعلام کرد که 800 مهاجر غیرقانونی اهل افغانستان را در «اسلام آباد» پایتخت این کشور بازداشت کرده است.

روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبون» گزارش داد، منابعی از پلیس پاکستان به این روزنامه گفته‌اند که عملیات در مناطق مختلف اطراف پایتخت از جمله بهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا، کلونی شمس و غیره صورت گرفت.

به گفته منابع، تقریباً نیمی از دستگیرشدگان متعاقباً پس از تأیید وضعیت اقامت قانونی خود در پاکستان آزاد شدند. از 375 تبعه افغان باقی مانده که فاقد مدارک قانونی بودند، بازداشت شده و قرار است اخراج شوند. علاوه بر این، تقریباً 25 نفر در انتظار تأیید مدارک خود هستند.

در این گزارش آمده است: «این سرکوب اتباع افغان کمتر از یک هفته پس از آن صورت گرفت که کابینه موقت تصمیم سیاسی مهمی برای بازگرداندن همه پناهجویان غیرقانونی افغان گرفت. این تصمیم پس از تنش‌ها بین دو کشور همسایه تلقی می‌شود.»

بر اساس این گزارش، به نقل از منابع، از زمان بازگشت حکومت طالبان به افغانستان در اوت 2021، حدود 400.000 افغان به طور غیرقانونی وارد پاکستان شده‌اند. علاوه بر این، 700،000 افغان دیگر نیز شناسایی شده‌اند که بدون وضعیت قانونی مناسب در پاکستان اقامت دارند.

در گزارش آمده است: «این سرکوب در شرایطی صورت گرفت که تنش‌ها بین پاکستان و افغانستان بر سر تحریک طالبان پاکستان (TTP) افزایش یافته است. ناظران بر این باورند که کارزار تشدید شده پاکستان ممکن است با بی‌میلی طالبان افغانستان برای شروع سرکوب علیه تحریک طالبان پاکستان مرتبط باشد.»

ماه گذشته، یک هیئت پاکستانی به رهبری آصف درانی نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان به کابل سفر کرده و با طالبان افغان دیدار کرد. درانی در این سفر از طالبان افغانستان خواست تا علیه تحریک طالبان پاکستان که به گفته مقام‌های پاکستانی «پناهگاه در داخل افغانستان ساخته اند»، اقدام کند.

پس از آن رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که در این دیدار طالبان افغان قول داده است که برای خنثی کردن تهدید تحریک طالبان پاکستان گام‌های ملموسی بردارد.

واکنش عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به بازداشت این مهاجران در پاکستان در بیانیه‌ای نوشت: «بسیاری از افغان‌هایی که از ترس از آزار و اذیت طالبان به پاکستان رفتند، در معرض موج‌هایی از بازداشت‌های خودسرانه و تهدید به اخراج قرار گرفته‌اند.»

این سازمان در بیانیه‌ خود از دولت پاکستان خواست «از آزار و اذیت و بازداشت خودسرانه پناه‌جویان افغان» دست بردارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید